Банковата ваканция в Гърция може да продължи и ситуацията да се утежни, защото парите в брой ще свършат, прогнозира в ефира на БНТ икономистът Георги Ангелов. Той посочи, че за шест месеца от банките в южната ни съседка са изтеглени 35 млрд. евро и няма банкова система в света, която да може да издържи на такъв натиск.
В момента състоянието на Гърция е стабилно, но това е само преходен период, защото не са ясни плановете й – дали ще излиза от еврозоната или не. „Въвеждането на нова валута в страна, която няма валутни резерви, със сигурност ще означава хиперинфлация”, допълни още икономистът.
Според него Гърция е загубила доверието на Европа и има все по-малко съюзници.
Георги Ангелов коментира още, че кредиторите в момента предлагат на Гърция шестгодишен заем от 15 млрд. евро с лихва от 0,5%, което е на практика безлихвен заем срещу еднократни реформи.
„Предложението на кредиторите е за структурни реформи, а предложението на СИРИЗА е за повишаване на данъците и никакви реформи. Затова не могат да се срещнат двете предложения”, смята икономистът и допълни, че гръцките власти вече са показали, че не могат успешно да събират данъците.
Ангелов беше категоричен, че в Европа е имало осем проблемни държави и в седем от тях икономическата ситуация се нормализира след реформите. Примери за успешна промяна са Ирландия и Испания, а само Гърция не може да излезе от кризата, посочи още той.
Тази нощ е имало нови преговори между Атина и кредиторите, но гръцката страна отново е отхвърлила предложенията, които са били още облекчени. Според Георги Ангелов това означава, че правителството категорично иска провеждането на референдум по темата.
Гласуването с "не" за продължаването на програмата от страна на гърците пък ще означава излизане на Гърция от еврозоната и въвеждането на нова валута в страната.
Бившият депутат от БСП Страхил Ангелов, който също участва в дискусията, предрече, че гръцкият народ ще отхвърли предложението на кредиторите, защото не искат да станат „бананова държава”. Според него е проблем на банките, че са отпуснали големи заеми за Гърция и очаква, че страната ще може да вземе средства от друго място, защото Международният валутен фонд (МВФ) не е единственият заемодател в световен мащаб.
„Азиатската банка за инвестиции също вече разполага с достатъчно средства”, допълни той и припомни, че Китай има голям интерес към гръцките пристанища.
Георги Ангелов припомни, че много страни от еврозоната ще са съакционери в Азиатската банка за инвестиции и реално Европа отново би участвала в спасяване на Гърция, дори и да се стигне до вариант страната да получи подкрепа от Изток.
Случващото се в Гърция можете да следите тук
преди 9 години Гръцките проблеми маскират нарастващите рискове в Италия и Франция - http://***.investor.bg/analizi/91/a/gryckite-problemi-maskirat-narastvashtite-riskove-v-italiia-i-franciia-197409/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Критериите на Маастрийт са до 60% държ.дълг и до 3% бюдж,дефицит тоест къде беше Брюксел нали трябва да се следи Държавните дългове на ЕС и бюджетните дефицити - http://***.debtclocks.eu/select-an-eu-member-state.htmlСАЩ - 61 трилиона общ дълг и 17,5трлн. БВП - http://***.usdebtclock.org/#тоест около 350% спрямо БВП колкото и в ЕС но проблема е другаде - http://***.dw.com/bg/европа-тъне-в-дългове/a-17583328Проф.д.ик.н. Красимир Петров добре обяснява всичко - https://***.youtube.com/watch?v=cEoSpRapUdE Нещата могат да се оправят с забрана на офшорки и т.н. регулации и данък лукс - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685с цел 6% бюдж.излишъци които се инвестират в точно определени неща https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558за да се избегне и глоб.затопляне - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1494171174194445 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Азиатците едва ли са толкова наивни, че да наливат в бездънна каца... отговор Сигнализирай за неуместен коментар