IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Брюксел напомни, че България не спазва директивата за банковите фалити

Ако до два месеца новите правила не бъдат приложени, ще последва наказателна процедура

14:50 | 28.05.15 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Брюксел напомни, че България не спазва директивата за банковите фалити

Европейската комисия даде двумесечен срок на България и още няколко страни - Чехия, Франция, Италия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Малта, Полша, Румъния и Швеция, да приложат изцяло новата директива за възстановяване и преструктуриране на банките (ДВПБ). 

Крайният срок за приложението на директивата  (2014/59/EU) е изтекъл още на 31 декември 2014 година. Тя е част от новата европейска нормативна база за укрепване на банковия сектор, а главната ѝ цел е при бъдещи фалити тежестта за покриването на загубите да не пада върху данъкоплатците.

Новите правила предоставят на националните органи необходимите инструменти и правомощия за ограничаване и преодоляване на сътресенията или фалитите на банки или на големи инвестиционни посредници във всички държави-членки на ЕС. Целта им е да се гарантира, че банките, намиращи се на прага на несъстоятелността, ще могат да бъдат преструктурирани, без да се налага данъкоплатците да плащат за спасяването на изпаднали в затруднение банки с оглед запазване на финансовата стабилност. Вместо това тези правила предвиждат разходите да бъдат пропорционално покрити от акционерите и кредиторите на банките чрез механизма за „споделяне на загубите“.

Искането на Комисията е под формата на мотивирано становище, което представлява втори етап от процедурата на ЕС за нарушение. Ако в срок от два месеца тези страни не изпълняват своите ангажименти, Комисията може да реши да предяви иск срещу тях пред Съда на ЕС.

В съобщението се припомня, че от 2008 г. насам ЕК предприема мерки за стабилността на финансовите и банкови услуги. През пролетта на 2014 г. е приета Директивата за възстановяване и преструктуриране на банките (ДВПБ), осигуряваща на органите всеобхватни и ефективни мерки спрямо изпаднали в затруднение банки на национално равнище, както и механизми на сътрудничество за справяне с трансгранични банкови фалити.

В процес на създаване са също така национални фондове за преструктуриране. От 2016 г. тези фондове в държавите членки от еврозоната ще бъдат заменени от Единния фонд за преструктуриране.

Директивата се допълва от технически правила, разработени от Европейския банков орган в редица области, включително конкретни изисквания за информиране във връзка с плановете за възстановяване и преструктуриране и осигуряване на точни оценки на активите и загубите към момента на преструктуриране.

Преди седмици българското Министерство на финансите публикува за обществено обсъждане Законопроект за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници. Проектът предвижда възможност за ранна намеса от страна на регулаторните органи, които следят състоянието им. Именно с този проект се въвежда европейското законодателство в тази област.

В проекта се предвижда назначаването на временен управител, когато наблюдаващата институция прецени, че това ще подобри финансовото състояние на банката или посредника или ще помогне за преодоляването на допуснати нарушения.

Икономисти обаче се опасяват, че така предложеният проект може да стимулира рисковото поведение на банките.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:35 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 5 rate down comment 1
marto76
преди 9 години
Те американците понеже ги спазваха, ама изобщо никакви фалити нямаха! А какво става, когато банката е собственост на чуждестранна група, която в продължение на години е дърпала печалбицата й? И в един момент нещо се поразклати тази гръцка или например италианска банка! В задачата се пита гърчетата или жабарите ще извадят ли парички за да я оздравят или ще си плюят на петите да бягат от Балканите?!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 0
Атанасио
преди 9 години
нобелиста по икономика Милтън Фрийдман го казва добре - американската икономическа система представлява социализъм за богатите и свободна стопанска инициатива за всички останали. Ако обикновен човек не успее да плати дълга си, той е принуден да живее в колата си. Ако банкер не успее да плати дълга си, той разчита на данъкоплатците, за да го спасят.Но трябва да се обясни и в коментар 5 съм дал линкове ,и съм го обяснил подробно - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 0
Атанасио
преди 9 години
с Григор Лилов се скарахме преди година в фейсбука защото му казах ,че срива държавата като призовава да се теглят парите и т.н. но го ползвам за информация защото се рови и говорим за законопроект в който е записано вложителите да се орязват като Кипър но там беше за влогове над 100 000 евро А колкото до банковото дело разбирам достатъчно да ги хващам когато лъжат и в коментар 3 съм дал линкове за основното
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 1
Атанасио
преди 9 години
За да се разбере всичко трябва да се почне от премахването на закона от 1933год. за разделяне на банкирането - http://borsi.blog.bg/***/2012/10/28/investicionni-banki-i-finansova-kriza.1014554 И във филма е добре обяснено и Сорос го обяснява с танкера за нефт - http://***.dokumentalni.com/?p=985 ,и професора също обяснява добре как Бернарке и Грийнспан като шефове на ФЕД са отказали да контролират и спрат измамата и накрая за трите ''Д'' - https://***.youtube.com/watch?v=-FRvpsBL6Vs&feature=youtu.beХубава статия за Вътрешна афера http://e-vestnik.bg/20501/hishtnicheska-natsiya/Прекрасна статия - http://avtorski.pogled.info/article/52579/Vampirite-na-finansovoto-kazinoДоц.д-р Хърсев се опитва да шикалкави - http://***.segabg.com/article.php?id=750716макар ,че идеята е хубава данък Тобин да отива в фонд основнто е криминализиране и 33% капитал ,и таван на заплатите и печалбата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 3
misanthrope
преди 9 години
Ооо Танасе, ти и по Базел 3 ли си компетентен? Не знаех че и от банково дело разбирашРеспект за теб и за Григор Лилов. Дай някой цитат от някой професор че олекваш нещо с тоя Лилов
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 2
Атанасио
преди 9 години
продължение на коментар 2 Забравих за криминализиране на необезпечените кредити и ако имаше такъв закон това с КТБ нямаше да стане Толкова е просто Ако банката има 7% собствен капитал как да покрие загубите при фалит и затова 33% и 100% е златен стандарт но не е нужно Фиатните пари са добри но БАЗЕЛ -3 е смешна мярка и КТБ трябва да им служи за пример защото тя покриваше изпълняваше БАЗЕЛ-3 но фалира заради необезпечените кредити и затова криминализиране
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 3
Атанасио
преди 9 години
Звучи хубаво - данъкоплатците да не плащат но не е истина защото банките пак ги взимат от нас парите с такси и т.н. Григор Лилов каза за законопроект за споделяне на загубите на банките тоест всички ще плащат и гарантираните влогове а не както в Кипър само на 100 000 евро (след 75 мин.) - http://***.skat.bg/products.php?type=10&genre=8364Какво трябва да се направи за да е истина ,че данъкоплатците няма да плащат - 1) БАЗЕЛ - 3 не е достатъчен тоест трябва 33% капитал 2)таван на заплатите и печалбите на банките и защото се подиграват - http://***.banker.bg/?Channel=3&Category=77&Article=502043Не може да са дадени над 23 трилиона за спасяване на банките и те да продължават да взимат милиони
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 1
lilivan
преди 9 години
А ако собственика на банката е 1 или 2-*** и те избягат зад граница и се укрият, кой ще плати загубите (разходите) на фалиралата банка?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още