IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кр. Георгиева: Банковият надзор се оказа, че не работи достатъчно добре

Ако ЕЦБ имаше по-голяма роля в България, кризата с КТБ вероятно щеше да бъде избегната, според българския еврокомисар

14:09 | 16.05.15 г. 5
Кр. Георгиева: Банковият надзор се оказа, че не работи достатъчно добре

“В България се оказа, че надзорът не работи достатъчно добре. Случи се нещо, която не би трябвало да се случва, структуроопределяща банка колабира”. Това коментира зам.-председателят на Европейската комисия (ЕК) Кристалина Георгиева в предаването “Седмицата” по Дарик Радио.

Така Георгиева коментира решението на Брюксел да поиска от България бързо да направи независим анализ на качеството на активите във финансовия сектор.

ЕК отправи пет препоръки към страната ни, като освен за прегледа на активите в банковия сектор има препоръки и за публичните финанси, трудовия пазар, образованието и инвестиционния климат.

Георгиева обясни, че ЕК на практика иска да си “извлечем урока от кризата миналата година, да проверим дали имаме и други проблеми и да ги решим, преди те да са се превърнали в по-голяма пречка за доверието във финансовата система”.

“ЕК иска обективен, независим анализ на това, което се случи, и на това, което може да се случи”, посочи тя, като подчерта, че трябва да се изясни каква е свързаността между пенсионните фондове, застрахователните дружества и банковата система и до каква степен тя предизвиква рискове.

Тя припомни, че през тази година ще бъде избрано ново ръководство на БНБ и ще се мислят регламенти как надзорната система да не допуска такива проблеми.

Що се отнася до публикуваните тази седмица списъци с посетители на изпълнителния директор на Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев, Кристалина Георгиева посочи, че България може да възприеме модела, въведен от ЕК. Тя обясни, че всеки, който иска среща с еврокомисарите, трябва да е регистриран в специален регистър на прозрачността, който се поддържа от ЕК. Срещите освен това са организирани и напълно публични и “видими” в календара с ангажименти на комисарите.

“България може да спечели от всяко нещо, което се нарича прозрачност”, посочи тя и допълни, че ако Европейската централна банка (ЕЦБ) е имала по-голяма роля в България, кризата с КТБ вероятно щеше да бъде избегната.

В тази връзка Георгиева изрази несъгласието си с мнението на Стив Ханке, че членството на България в еврозоната ще бъде “катастрофа” за страната ни. “България, чиято валута е закачена за еврото, така или иначе зависи от решенията в еврзоната и има повече интерес да е вътре, отколкото да е вън”, посочи тя.

Според българския еврокомисар външното внимание към България е много важен фактор. Тя смята, че заради кризата в Европа вниманието към страната ни е намаляло и ние продължаваме да се борим с реформи, които е трябвало отдална да са приключили и забравени.

Георгиева подчерта, че проблемите на страната ни са фокусирани в институциите. “Сега е моментът за България да натисне педала конкурентоспосоност, като си погледнем институциите и създадем по-добра среда за инвестиране. Институциите да работят и да се спазват законите”, посочи тя и препоръча страната ни да се възползва от възстановяването на Европа, за да стане по-привлекателна и за бизнеса, и за хората.

"След тези 4 години криза имаме много работа за вършене. За да може моторът на конвергенцията да заработи отново на високи обороти и да ни вдигне и нас нагоре, имаме нужда от внимание към вътрешните проблеми", допълни еврокомисарят.

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:59 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 0 rate down comment 0
бай Промо
преди 9 години
Отн.:"Банковият надзор се оказа, че не работи достатъчно добре .."Значи, глаголът не може да бъде 'се оказа', а е по-скоро 'случва се'. На нас всичко ни се случва-и демокрацията ни се случва и финансовата система ни се случва и съвременната механика на парите ни се случва и съвсем естествено и логично е и финансовата безпомощност на банковия надзор също да ни се случва, както и афектът на недоумение около това 'какво става, какво се случва' с парите на другите когато си финансово неграмотен да ги управляваш или най-малкото да констатираш 'какво се случва'.Банковият надзор не просто 'се оказа' в афект на недоумение на най-неподходящото място в най-неподходящия момент -афектът на недоумение просто системно 'им се случва' защото банките са напълнени с шуробаджанаци, фолк-певици и *** с купени дипломи директно от пилона на кръчмата в чашката на язовира, които не знаят нито на коя планета се намират, нито защо -на тях нещата просто им се случват, а покрай тях и на всички останали
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 0
Mesoiadess
преди 9 години
"Банковият надзор се оказа, че не работи достатъчно добре .........."Няма такъв израз - ДОСТАТЪЧНО ! Или работи или не .В случая е очевадно че не работи .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 2
Godo
преди 9 години
Либерализмът е катализатор за ускорение на гниенето на капитализмът. А фашизмът е миризмата от изгнилият вече капитализъм. http://chetohche.blog.bg/***/2015/04/26/plosyk-danyk-i-malyk-danyk-malka-dyrjava-malka-dyrjavnost-sl.1356933Затова приветствам икономическото споразумение със САЩ. Като се давят, да се давят всички. Нека всички да взимат до 300 лева и без договор и осигуровки. Нека душманите български бизнес да изгният, и да вървят в пъкълът.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 3
Godo
преди 9 години
Лявото иска да даде на всеки въдица и познание за риболов и рибовъдство. Дясното иска да продаде въдица на всеки, на който няма пари да бъде нает трудът му за риболов и търговия с риба. Но как ще се спечели от риба, как ще се завърти капитал, нали трябва да продаваш риба. Значи на кредит трябва да я продаваш. Защото ако всеки си лови достатъчно риба, търговия няма.. Но все някой ще трябва да ти купи рибата, затова ще отвориш банка, за да дадеш кредит, който кредит ще дадеш на своите рибари, за да си купят още риба. И така докато банката ти фалира, защото работниците ти - ще потребляват ли от твоят магазин или ще ти връщат кредита. И ТАЗИ КРИЗА НА КАПИТАЛИЗМА Е ВЕЧНА. Рибата са всички стоки и услуги.Световният дълг е равен на световните спестявания. Спестяванията на обикновеният човек не са принадена стойност, защото той ще ги изхарчи - рано или късно. Но останалите спестявания са ПРИНАДЕНАТА СТОЙНОСТ. И всичкият световен дълг е равен на принадената стойност на капитализмът в светът.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 3
Godo
преди 9 години
БСП защитава интереса на българката капиталистическа върхушка и българската мафия. Десните партии защитават интереса на чуждата капиталистическа върхушка и чужда мафия. Значи така наречената българска армия е противонародна армия. БСП защитава интереса на българските зверове - хищниците. Десните защитават чуждият звяр - чуждият хищник. Войните стават когато хищниците започнат да се бият за ограничения ресурс. Преди това хищниците имат много плячка - агнетата - нисшата класа - работниците. След войната на хищниците, настъпва свобода и превес на агнетата - нисшата класа, и настъпват либерални и икономически напредъци. Но хищниците почват пак да се размножават, цикълът се повтаря. Числото на ХИЩНИКЪТ Е 666, хищникът е КАПИТАЛИЗМЪТ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още