Банките печелят 75,65 млн. лв. през февруари. Финансовият резултат на 28-те кредитни институции остава на практика без промяна в сравнение със същия месец на миналата година, но намалява с 37,3% спрямо първия месец на тази година. Припомняме, че банковият сектор започна 2015 г. с печалба от близо 121 млн. лв.
За първите два месеца на новата година банковата система може да се похвали с положителен финансов резултат oт 196,3 млн. лв. Той е с 32% по-голям спрямо януари-февруари 2014 г., показват изчисленията на Investor.bg по данни на Българска народна банка (БНБ).
През февруари 2015 г. активите на банковата система се увеличават с 0,4 на сто на месечна база, или с 307 млн. лв., до 86,47 млрд. лв. Има промяна в топ пет на банките що се отнася до размера на активите им. Райфайзенбанк измества Юробанк от петата позиция. За последно двете банки смениха местата си през октомври 2014 г.
Четирите най-големи банки у нас остават УниКредит Булбанк, Банка ДСК, Първа инвестиционна банка и Обединена българска банка, като в техните позиции няма промяна след отпадането на Корпоративна търговска банка от статистиката през миналата година.
Ръстът на общите активи се дължи основно на инвестициите на банките в ценни книжа, направени през месеца, докато същевременно обемът на отпуснатите кредити намалява. И през февруари в кредитния портфейл на банките спадат както раздадените фирмени заеми (със 113 млн. лв., или с 0,3%), така и жилищните и потребителските кредити (с 39 млн. лв., или с 0,2%). БНБ отчита, че вземанията от некредитни институции и от централни правителства нарастват слабо.
Слабото търсене на кредити води до ръст на инвестициите на банките в ценни книжа. През февруари те са с 363 млн. лв., или с 3,3% повече спрямо февруари, а делът им в общата сума на активите на банковата система се повишава до 13%. Търговските банки инвестират все повече в български държавни ценни книжа и инструменти на чуждестранни емитенти.
Банковата система остава свръхликвидна, като коефициентът на ликвидност, изчисляван по Наредба № 11 на БНБ, се повишава още и достига 32,85% при 31,78% в края на януари. За сравнение - в края на 2013 г. показателят бе 26,4%.
БНБ наблюдава и друго интересно явление, касаещо ликвидните активи и свръхрезервите на банките. През месеца в резултат на трансформация на активи нарастват паричните наличности на банките, техните салда при централната банка и другите влогове на виждане с общо 4 млрд. лв., или с 33,9%.
Слабото търсене на кредити у нас и нестандартната парична политика на Европейската централна банка ограничават инвестиционните алтернативи на банките в страната и в чужбина, вследствие на което трезорите увеличават значително свръхрезервите си при БНБ.
Що се отнася до обема на привлечените средства – нарастването им през февруари се дължи на растежа на депозитите на граждани и домакинства с 331 млн. лв., или с 0,8 на сто. Същевременно привлеченият ресурс от фирмите намалява със 160 млн. лв. (-0,7%), а този от кредитни институции – с 12 млн. лв. (-0,2%).
През февруари нетният лихвен доход на банките, изчислен като разлика между приходите от лихви и разходите за лихви, възлиза на 213,139 млн. лв. Размерът му е с 6,5% по-малък спрямо януари. За първите два месеца на 2015 г. нетният лихвен доход възлиза на 441,076 млн. лв.
Нетният доход от такси и комисиони, изчислен като разлика между приходите от такси и комисиони, които получават банките, и разходите на трезорите по това перо, се равнява на 66,243 млн. лв., показват още изчисленията на Investor.bg. Той остава без изменение спрямо януари, а кумулативният нетен доход от началото на годината е 132,692 млн. лв.
преди 9 години Дано Булбанк и ДСК като банки на чуждестранни дружества да инвестират печалбата в българския пазар под формата на кредити, които ще помогнат на много български предприемачи да развиват своя бизнес! отговор Сигнализирай за неуместен коментар