IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

БНБ е подложена на проверка от международни финансови институции и МВФ

Иван Искров иска временната парламентарна комисия да разшири времевия период на разследванията

15:51 | 24.03.15 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
БНБ е подложена на проверка от международни финансови институции и МВФ

Темата за това дали банковият надзорен орган има пропуски в дейността си е изключително важна, а в момента тече независима оценка на международни финансови институции, измежду които е и Международният валутен фонд, заяви гуверньорът на БНБ Иван Искров по време на заседанието на  временната парламентарна анкетна комисия, която трябва да разкрие фактите и обстоятелствата около източването на Корпоративна търговска банка. На заседанието присъстваха квесторите на КТБ и представители на одиторските компании, извършили проверките на банката по време на периода, в който бе поставена под специален надзор. 

Същевременно Искров не пропусна да защити дейността на ведомството си и обърна внимание на законовите правомощия на подуправителя на управление „Банков надзор“ и на Управителния съвет на БНБ.

„Правомощията на УС на БНБ по случая КТБ настъпват след поставянето на КТБ под специален надзор на 20 юни 2014 г.“, заяви Искров и добави, че през това време УС координира работата на квесторите. „УС има отношение при даването и отнемане на лиценз, какъвто бе случаят с КТБ през ноември“, каза той.

По думите му единственият документ, който всички членове на УС разглеждат, е този за състоянието на банковата система. „В него се поставя фокус върху състоянието на сектора като цяло, а информацията за отделни банки е ограничена. Никога в тези доклади КТБ не е посочвана като банка с проблеми“, увери Искров.

„Няма напрежение в българската банкова система. Към днешна дата системата работи спокойно“, добави в тази връзка управителят на БНБ. По думите му обаче се забравя за отговорността на тези, които тези най-вече отговарят за корпорациите в една пазарна икономика – мениджмънтът и акционерите на търговската банка. „Стана ясно, че има активи, които чрез специални инвестиционни дружества, всякакви схеми и подставени лица, не са били под контрола на КТБ“, каза той.

Голяма част от поисканите от БНБ материали от страна на временната анкетна комисия в Народното събрание, представляват банкова и следствена тайна и поради тази причина централната банка не може да ги предостави, заяви още Искров. По думите му надзорните доклади във връзка с банката са представени на Софийска градска прокуратура и поради тази причина БНБ не би могла да коментира дейността на следствените органи и прокуратурата.

„Комисията малко позакъсня, тъй като ние поискахме такава комисия да бъде създадена още от първия работен ден на 43-ото Народно събрание, тъй като си мислихме, че трябва да бъдат обсъдени някои спешни законодателни промени. Те се случват, но с 4-5 месеца закъснение“, заяви Искров.

Припомняме, че преди две седмици премиерът Бойко Борисов изрази опасенията си за разграбване имуществото на банката и поиска назначаване на временен синдик, който да замени квесторите в банката, назначени от БНБ. Съдът обаче отхвърли искането на Фонда за гарантиране на влоговете, заради което тръгна спешна процедура за приемане на законови промени, позволяващи назначаването му. Текстовете бяха приети от парламентарната комисия по бюджет и финанси. 

Гуверньорът повдигна въпроса защо определеният период за обследване е точно 2009-2014 г. Той припомни, че КТБ е била откупена от „Булбанк“ през 2000 г. от няколко офшорни собственици, а преди това е била държавна собственист.

Йордан Цонев от ДПС предложи периодът, който ще обхваща работата на временната комисия, да бъде разширен и да се поканят за изслушване членовете на Надзорния съвет на КТБ, защото те са имали изключителни правомощия.

Председателят на комисията Десислава Атанасова от ГЕРБ заяви, че ще предложи на НС да се промени дейността на комисията, за да могат да бъдат изслушвани и лица, намиращи се извън кръга на държавните органи и институции, измежду които и Надзорният съвет на КТБ, например.

Според Радан Кънев от Реформаторския блок обаче такава формална промяна в дейността на комисията не е нужна, за да бъде изслушан член на НС на КТБ или друг член на мениджмънта на банката. „Няма никакви данни, че когато банката е била държавна, не е имала друг характер. Очевидно в много по-ранен период в КТБ се е развивала неправомерна дейност“, коментира темата реформаторът.

Всичко по казуса КТБ можете да проследите тук

 

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:15 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
space-man
преди 9 години
Този клоун не разбра ли, че е по-добре да не говори за банковата система защото няма никаква представа какво става, нито пък някой му вярва за нещо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още