Проблемите на капиталовия пазар са резултат от развитието на икономиката и не може винаги да се решават с приватизация, и то на ключови предприятия от забранителния списък. Това коментира финансистът Тодор Николов пред телевизия Bulgaria On Air.
Коментарът е по повод предложението на пет бизнес асоциации за намаляване на бюджетния дефицит на държавата чрез борсова приватизация на миноритарни дялове от държавни предприятия - БЕХ, Булгартрансгаз, Електроенергийния системен оператор, АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток" 2, Българска банка за развитие, Летище София и Агенцията за дипломатически имоти в страната.
Приватизацията по принцип е инструмент на икономическата политика, но преди да започне, се вземат политически решения, особено ако става въпрос за стратегически предприятия, каза Николов.
„Говорим за изключително важни български държавни предприятия и подходът трябва да е много внимателен. Важен е въпросът какви цели си поставя страната, като обсъжда подобно предложение“, категоричен е Николов.
Той припомни, че когато е започнал процесът на раздържавяването след демократичните промени, основната цел е била преход към пазарна икономика, но това е отнело на страната 15 години. Според Николов е имало и много негативни резултати, след като държавата излязла от някои сектори – например химическата промишленост. „В много сектори не успяхме“, направи равносметка той. И отчете, че получените преходи били много по-ниски от очакваните.
Според него необходимостта от попълване на бюджета, както изтъкват петте асоциации, е прекалено ниска цел, за да се продадат ключови предприятия. Трябва да има стратегически дългосрочни цели, преди да се пристъпи към подобно решение, смята той.
„Ако се осъществи подобен процес, той със сигурност ще помогне за развитието на капиталовия пазар. Въпросът обаче е, че не можем да разчитаме винаги при слаба активност проблемът да се решава с намесата на държавата. Проблемът е, че този пазар е функция от развитието на икономиката и това не е решението“, каза Николов.
„Бизнесът много добре знае защо икономиката не функционира както всички искаме. За мен е проблем липсата на инвеститорски интерес. Нещо по-лошо – през последните 4 – 5 г. има не само отлив на чуждестранни инвеститори, а и български компании мигрират към други икономики. Тези проблеми няма да бъдат решени с приватизация“, допълни той.
Финансистът смята, че условията за бизнес в България са се влошили и проблемите могат да се решат без съществени финансови ресурси – с по-добра работа на държавната администрация и местната власт.
Николов определи предложението за продажба на АЕЦ "Козлодуй" като екстравагантно.
Вижте още във видеото:
Още видео материали можете да гледате в сайта на Bulgaria On Air.