Народното събрание прие бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2015 г., в който са заложени средства в размер на 3,075 млрд. лв. Според проекта е предвидено бюджетът на Касата да е с балансирано салдо. Размерът на задължителната здравноосигурителна вноска за 2015 г. остава 8 на сто.
Депутатите решиха преизпълнението на приходите от здравноосигурителни вноски да може да се използва като източник за допълнителни здравноосигурителни плащания над утвърдените разходи и предоставени трансфери за Касата.
Над 2,040 млрд. лева са предвидените приходи от здравноосигурителни вноски, а близо 1 млрд. лева от вноските на осигурените от държавния бюджет. Допълнително от централния бюджет са отпуснати 18 млн. лв за покриване на недостига, а от бюджета на здравното министерство - още 24 млн. за финансиране на ваксини и медицинското обслужване на неосигурените по различни дейности.
Най-много средства и през 2015 г. са предвидени за болниците - близо 1,283 млрд. лева, или 48% от общата сума.
По време на дебата социалистът Емил Райнов предложи да се дадат допълнително по 20 млн. лв. за медикодиагностични дейности (направления за изследвания) и за дентална помощ и средствата за тези дейности да достигнат съответно 90 и 140 млн. лв. Предложението не мина.
От ДПС поискаха трансферът от централния бюджет за покриване на недостига на средства в Касата да е 98 млн. лв., а не както предложиха последни управляващите - 18 млн. лв. Припомняме, че разликата от 80 млн. беше първоначално заложена от ГЕРБ в бюджета, който трябваше да достигне 3,155 млрд. лева, но впоследствие средствата бяха редуцирани.
Хасан Адемов от ДПС разкритикува управляващите, че приемат разход от 190 млн. лв. за здравноосигурителни плащания за извънболнична помощ (бел. ред. - включително диспансерно наблюдение на пациенти с кожно-венерически и психиатрични заболявания), а не приемат предложението на ДПС, което било направено с цел да не се стига до скъпоструващите услуги на болниците.
Социалистката Мая Манолова припомни обещанието на Петър Москов до 12 декември на сайта на МЗ да се качи пакет за законодателни промени, но по думите й бил качен само един закон.
Резервът на Здравната каса
Депутатите от ГЕРБ и опозицията се скараха по въпроса как ще се харчи резервът на НЗОК. Председателят на здравната комисия ген. Стоян Тонев (ГЕРБ) предложи Надзорният съвет на НЗОК да може да взема решения за авансово изразходване на средствата от резерва, разпределени по следния начин: за първична извънболнична помощ – до 5 млн. лв., за специализирана извънболнична помощ – до 10 млн. лв., медико-диагностична дейност – до 5 млн. лв. и за болнична помощ – до 170 млн. лв.
„За първи път виждам предвиденият резерв да се закове по пера. Никой не може да предвиди с такава точност накъде ще избие бюджетът на Касата. Това е непрактично“, заяви Емил Райнов.
Според него надзорът на Касата може да прецени по-добре от депутатите какво да прави с резерва. „Вие ограничавате надзора, утре може да се наложи поредната актуализация на бюджета в тази зала. Ще се червите и ще обяснявате, че някой не е предвидил оперативна свобода на Касата. Малко повече доверие към надзора“, призова той.
Хасан Адемов разкритикува логиката на управляващите и предупреди, че 2015 г. се очертава нулева за реформите в здравеопазването. „Само с авансово харчене на резерва нещата няма как да се случат. Не е вярно, че догодина излизате на чисто, отсега залагате 80 млн. лева дефицит“, обърна се той към ГЕРБ.
Даниела Дариткова (ГЕРБ) обясни, че се предлага финансово стабилен бюджет, а системата ще бъде реформирана със законовите промени, които здравният министър ще предложи.
Връзвате ръцете на здравния министър, предупреди Мая Манолова.
Искаме финансова дисциплина и ефективно изразходване на ресурса в системата на здравеопазването, отговори Дариткова на опозицията.
Здравният министър Петър Москов благодари на опозицията във връзка с изявленията, че подкрепят конкретно политиката на министъра. Той обясни, че като прави законодателни предложения, ще търси подкрепа и от парламентарните групи на опозицията и няма да внася сурови текстове, които не са обществено обсъдени.
Относно резерва на Касата той обясни, че за доболничната помощ е необходим допълнителен разход и това се случва с гарантирания разход от резерва. С определянето на максимални тавани на разходите се налага финансова дисциплина, обясни той.
Скандални отчети в болниците
Почти на финала здравният министър направи скандален обрат в дебата за бюджета на Касата. Той извади документи, иззети по думите му от областни болници, с които са отчитани разходи пред НЗОК.
Москов показа на депутатите официални документи, където за трима пациенти се обяснява, че са приети с апендицит, но са лекувани по клинична пътека перитонит. В документите на болниците пациентите били изписани с псевдоними, например Индиана Джоунс. „Еди кой си, наричан от нас Индиана Джоунс, остана да се оперира“, „Лимончо, наричат от нас Портокалчо, остана да се оперира, защото се обади синът му от Канада“, изчете министърът.
Това се е случвало в българските болници и ще се промени, закани се Москов.
Мая Манолова посочи, че изчетеното няма нищо общо с бюджета на Касата. Тя индиректно му припомни четенето на СРС-та от парламентарната трибуна, свързани с болниците.
„Министерството на здравеопазването е министерство на популизма. Освен със Спешната помощ или изказвания за ебола, нищо по същество не сме чули“, заяви тя.
Договорите на новите болници с Касата
Депутатите обсъдиха и предложение на Георги Кючуков от АБВ новите болници и болниците с нови дейности, започнали през 2015 г., да не сключват в рамките на годината договори с Касата.
Тунчер Кърджалиев (ДПС) отбеляза, че ако това се приеме, ще е прецедент за българската здравна система. За сметка на редукция на финансов ресурс това е дискриминиране на новите болници с високотехнологично оборудване. Ограничава се стопанската инициатива в здравеопазването, аргументира се той.
Янаки Стоилов поясни, че предприемачеството е дейност, която изисква собствена инициатива, собствен риск и дава възможности да се извлекат печалби от вложени средства. "Сегашната здравна система е пример за силна бюрокрация и напълно либерализирани дейности, взети заедно. През системата минават все повече пари и все по-малко лечение", отговори той на колегата си от ДПС.
Ограничението трябва да намери компромис между обновяването на системата и харченето на пари. В големите градски центрове за скъпоструващите дейности се конкурират по няколко лечебни заведения, припомни Стоилов.
С предложението временно се ограничава дейността, докато системата се реформира, репликира Семир Абу Мелих (ГЕРБ).
Това е един от повратните текстове в бюджета на Касата, каза Петър Москов. „Аз съм последният човек, който ще дели лечебните заведения по формата на собственост (б. р. - частни и държавни)”. Средно по 10 нови болници тръгват на година и Касата е длъжна на сключи договори с тях. Когато една държава е в криза, ресурсът се централизира спрямо целите“, заяви министърът.
Социалистът Михаил Миков каза, че този текст ще ощети държавното и общинско здравеопазване, освен това нарушава принципите на конкуренцията. Социалистът смята, че депутати, свързани с частни болници, искат да ограничат навлизането на нови конкуренти на пазара.
В крайна сметка предложението бе подкрепено със 101 гласа „за“, 64 „против“ и 8 „въздържал се“.
Ресурсът на Касата ще бъде запазен за тези, които вече са получили разрешение за дейност, заяви след вота Миков. Засегнатите ще осъдят държавата, предупреди той на колегите си. Според него новите заведения трябва да получават разрешения преди да започне строителството им, а не след инвестицията.
Петър Москов благодари на народните представители, подкрепили предложението. Той отбеляза, че здравната карта в момента се преработва и ще бъде предложена на НС през март. „Сега запушваме дупките, за да не потъне корабът. За преизграждането му ще търсим и вашата подкрепа“, заяви той.
В крайна сметка бюджетът на Касата бе окончателно гласуван от депутатите.