Ако целта на прехвърлянето на част от вноските за втора пенсия в НОИ е попълване на дефицита, това няма да има дългосрочен ефект. Това каза в интервю за „Хоризонт“ бившият председател на Комисията за финансов надзор Апостол Апостолов.
Според него тристълбовият модел на пенсионната система се е доказал като добър за България, а и чрез него се постига фин баланс на финансовата система, който не бива да бъде стресиран.
„България преди 15 години определи своя пенсионен модел на тристълбов. Аз смятам, че този модел работи добре. Докато при сегашната капиталова система с втори и трети стълб е ясно колко внасяме и как фондът ми управлява парите, при НОИ няма яснота. Там тези, които внасят парите – работещите в момента, внасят пари за пенсионери, социално слаби и т.н.“, каза Апостолов.
Той онагледи предложението за промени по следния начин - „при частния фонд аз знам с колко пари разполагам и за колко време ще искам да ги взема. При НОИ няма да знам, това ще е функция от някакви събития, които ще се случват след години, когато ще се пенсионирам. И това ще са пари, които ще бъдат функция на работещото население в България", коментира още Апостолов.
Според него в случая наистина може да се говори за един вид национализация. „Тези партиди, които са собственост на всеки пенсионно осигуряващ се, отиват в бюджета на НОИ в един пул, от който се плащат пенсиите на сегашните пенсионери“, поясни Апостолов.
„Аз имам парично изражение на моята партида, но тези пари са инвестирани. Тогава пенсионният мениджър ще трябва да разпродаде активи, в които е инвестирал, за да се върне на кеш и този кеш да го прехвърли в НОИ. Когато нещата се решават на административен принцип, а не на пазарен или под въздействие на някакви форсмажори, обикновено резултатите са отрицателни", обясни още Апостолов. Същевременно той добави, че така ще спадне и доходността в частните фондове. Според него в момента частните фондове носят доходност от 6–7%, което е достатъчно добър резултат.
„Тъй като пенсионните фондове са дългосрочни инвеститори, те са сериозни играчи на пазара на държавни ценни книжа и са допълнение към банковия сектор, който дава краткосрочна или дългосрочна ликвидност на българската хазна. Защо трябва да поставяме този модел на изпитание“, пита риторично Апостолов.
„Свободата на решенията трябва да е на база на това къде ще имам по-добър доход. Какво ще сравнявам в НОИ спрямо частната пенсионна система? Те са несравними неща. Какво ще прави НОИ? Че нали виждаме, че непрекъснато е в дефицит. Тя няма артък пари да инвестира. Тя разпределя всичко, което влезе.“
По думите на бившия председател на КФН управляващите възнамеряват да направят осигурителната система да не е тристълбова, да е едностълбова и половина евентуално. „За мен това, за съжаление, е решение, което, ако се търси някакъв бюджетен ефект, няма да е дългосрочно", подчерта още Апостолов.
Междувременно стана ясно, че всички работодателски организации вече се противопоставят на меморандума за разбирателство, който правителството и синдикатите подписаха в неделя. Представителите на Реформаторския блок пък дори предупредиха, че може да се разпадне коалицията, ако ГЕРБ не отстъпи от искането си.
От Брюксел премиерът Бойко Борисов коментира, че ще възложи на финансовия министър Владислав Горанов да намери решение относно липсата на избор, при положение, че средствата от частните пенсионни фондове веднъж бъдат прехвърлени в НОИ.
преди 9 години Правото на избор, а не лишаването от него е основно правило на демокрацията!!!...нека всеки сам си носи кръста... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Хм...практически доказано е че когато "работодател" в БГ така истерично реве да спасява паричките на робите си, като продължава да не им дава право на избор защото били глупави и щели да сгрешат, та ясно е че в тия капиталови сметки има само голи надежди. По белия свят разбира се изобщо не е така, но тук реалността е направо гнусна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Моделът си работи. Грешките на НОИ не може да се оправят като се вземат пари от другите стълбове, това е нелепица абсолютна. Ако толкова се чудят откъде да съберат пари, да си оправят техния стълб. Видяхме ги какви глупости направиха г-да политиците с НЗОК, поредната им глупост е това. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Докато не почнат да плащат и то на големи групи осигурени, нищо не се е доказало. Тя и КТБ се беше доказала - даже 2 пъти банка на годината беше, ама... Ако нещо стане, дали Апостолов ще плаща ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години а защо хората от 2-ра категория труд, на които им предстои скоро да се пенсионират, се притесняват за този "доброволен" фонд (но задържителен досега - какъв парадокс!) - колко и дали въобще ще получат към пенсията си от него?- това е парадокса - уж доброволен, но задължителен (към частни пенсионни фондове)-А сега се предлага свобода на изборПреценете сами (който може)... отговор Сигнализирай за неуместен коментар