След продължило над три часа заседание Националният съвет за тристранно сътрудничество, в който влизат представители на държавата, бизнеса и синдикатите, не стигна до общи позиции по проектите за Бюджет 2015 и за бюджета на Държавното обществено осигуряване.
Въпреки това обаче вицепремиерът и министър на социалната политика Ивайло Калфин обяви, че е доволен от дискусията, тъй като тя е била конструктивна.
В проекта е заложено замразяване на минималната работна заплата и на данъците с изключение на данъка върху лихвите на депозитите, за който се предвижда отново ще стане 10%.
Основните разминавания са именно по отношение на размера на минималната работна заплата. Освен това има и нова идея за пенсионна реформа, различна от заложената в проектобюджета за 2015 година. Сега вече се предлага стъпката за увеличаване на пенсионната възраст да не е 4, а е 2 месеца.
Работодателите и синдикатите продължават да са единодушни в становището си, че бюджетът е консервативен, а приходите и растежът - подценени. Освен това те настояват за повече реформи в здравеопазването, социалната политика и енергетиката и призовават да бъде подадено официално заявление за влизане на страната в еврозоната.
„По отношение на приходната част нашите съмнения са, че тя е подценена”, обясни Димитър Бранков от Българска стопанска камара, като повтори позицията си, че проектът за държавния бюджет е без мотиви.
Синдикатите са останали със своите различия и „тревога за работните места и доходите на българските граждани“, заяви от своя страна президентът на КНСБ Пламен Димитров, цитиран от "Фокус".
Все пак е изразено общо съгласие, че след свръхдефицита през 2014 г. държавата трябва да направи всичко възможно да не се навлезе в такава процедура и през следващата година.
В понеделник бюджетът ще бъде обсъден на извънредно заседание на Министерски съвет.
преди 10 години Нищо неочаквано. Ама решенията на тристранката, доколкото знам, не са със задължителен характер за властта, така че... отговор Сигнализирай за неуместен коментар