В бюджета за 2015 година няма да има „кухи” приходи. Такова обещание е получила председателят на временната бюджетна комисия в Народното събрание Менда Стоянова от финансовия министър Владислав Горанов. Такива кухи приходи "винаги избиват и ефектът от тях е много лош”, заяви в ефира на БНТ Стоянова.
Стоянова коментира, че е имало изненади при гласуването в пленарната зала на предложения на БСП и Атака за премахването на плоския данък. Тя визира вота на Патриотичния фронт и АБВ.
Според депутата от ГЕРБ и двете политически формации са обещавали в своята предизборна кампания да премахнат плоския данък, но в преговорите с ГЕРБ за съставяне на управленска коалиция е била постигната договорка промени в данъчната система да се правят след цялостен анализ, а „не на парче”.
Тя коментира, че ще се водят повече разговори между партньорите преди гласуване на спорни предложения в зала, за да бъдат намалени разногласията между партиите. Стоянова обаче беше категорична, че Патриотичният фронт не трябва да има претенции за назначения в кабинета, след като е отказал да участва в правителството.
До края на годината Народното събрание ще трябва да разгледа два бюджета – актуализацията на Бюджет 2014 и проект на бюджета за следващата година, поясни още Стоянова.
„Смятам, че няма да имаме проблеми с актуализацията, защото е узаконяване на една действителност, за която сегашните управляващи нямат вина”, каза тя и допълни, че Бюджет 2014 е бил „кух в приходната си част и добре изпълнен в разходната си част”.
Депутатът обаче посочи, че ще има доста предизвикателства за бюджета догодина, защото реално планирани приходи и желание за дефицит под 3% означават, че разходите ще бъдат намалени. Тя обаче беше категорична, че няма да има стягане на коланите, но има определени сфери, където „коланът се е разпуснал прекалено”.
В ефира на БНТ Менда Стоянова коментира и ситуацията около КТБ. Тя припомни, че вината за казуса е на три нива и първото от тях е мениджмънтът и собствеността на банката. Според нея отговорността на това ниво е сериозна и трябва да бъде не само административна, но и наказателна.
На следващо ниво отговорност носят държавни институции, сред които и надзорът на БНБ, и като цяло централната банка. Стоянова обаче беше категорична, че не само БНБ носи вина в случая. „За какво имаме ДАНС?”, заяви тя и допълни, че агенцията е трябвало да засече проблема при проверката на трансакциите, които извършва по закона за пране на пари.
Третото ниво на отговорност се носи от одитната компания KPMG, която е заверявала документите на КТБ. Тя е подвела обществото и заинтересованите клиенти, че всичко е наред в банката, смята още Стоянова.
преди 9 години А за електората ще има една голяма ***! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ще има пиле със зеле. За едни - пиле, за други - зеле. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Значи, изненади да не чакаме?Да се готвим за една постна пица гарнирана с едни нови милиарди държавни заеми, нали? отговор Сигнализирай за неуместен коментар