Не сме предлагали да се печатат пари заради КТБ, каза депутатът от ГЕРБ Димитър Главчев във връзка с вчерашното решение на временната бюджетна комисия, която реши да задължи БНБ да вземе мерки по оздравяването на всяка банка, чийто собствен капитал е станал отрицателен. Това трябва да стане с промени в Закона за кредитните институции до 6 ноември.
Днес Главчев обясни, че решението цели да се даде възможност на БНБ да си свърши работата.
Мотивът на вносителите от ГЕРБ е, че така се премахва автоматизмът, при който в момента БНБ е длъжна да отнеме лиценза на банка, чийто собствен капитал е отрицателен.
Главчев отрече твърденията, че се предвижда държавни пари да се наливат в КТБ.
„Нищо такова не пише там. Това е предмет на решение, въпреки че в едно нещо Иван Искров беше прав - че задължение на държавата е да изплати парите по гарантираните депозити до 100 000 евро. Това наистина е европейска директива”, посочи депутатът.
Във връзка с доклада на одиторските компании, които провериха състоянието на КТБ, той каза, че става дума за консултантска услуга, която да оцени активите на КТБ.
„Изрично е записано, че това не е одит, нищо че и трите фирми са одиторски. Това е консултантска услуги и е посочено в докладите. Не представлява нито одит, нито преглед по смисъла на международните одиторски стандарти. Това е оценка на активите на КТБ”, разясни Главчев.
Още новини от България четете в Dnes.bg
Развитието на казуса КТБ можете да следите тук
преди 10 години Не съм си представял, че някога ще трябва да превеждам на журналистите какво точно са се опитали да кажат ГЕРБ и ДПС, като предложиха тези промени, но ето че и това стана....Малко развален телефон! Журналята изопачат както им дойде! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Тъй като вчера гледах заседанието на комисията, всичко което беше написано след това, разбира се - беше изопачено по най-гнусния начин от журналистите! (Включително и от Инвестор)Проекто Промените в закона не задължават БНБ да оздравява банки. Те, обаче, задължават БНБ - преди да пристъпи към фалит - да изчерпа напълно всички останали възможни начини за оздравяването на банки и чак след това да пристъпи към фалит! Това ще бъде записано и в законопроекта! Няма да се задължава БНБ да оздравява задължително. Ако БНБ изчерпа всички възможни начини за оздравяване, тогава фалира банката, която се опитва да оздрави - това е! БНБ просто се опитва да бяга от отговорност като дявол от тамян! Въпреки че точно тя трябва да поеме отговорността! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Точно това пише и следва от предложението на Бюджетната комисия. Самата идея да не се приложи закона, а да се гласуват удобни текстове постфактум е ялова. Друг е въпроса, дали участниците в тази най-важна комисия в НС са компетентни поне на минимума, за да си вършат работата! Герберите да се обърнат за въпрос към собствените си експерти, дали текста е удачен и ако не е, да консултират собствените си депутати, които може и да са подведени (не знам не съм бил там, предполагам) от някой свой по-компетентен, но недобронамерен колега. Текста е абсурден и влиза в противоречие със закона за Валутния борд! Колкото до "оздравяването" на банките, това следва да е работа на акционерите им, а не на данъкоплатците. Ресурса, събиран от вноските на банките би следвало да им е достатъчен, стига мерките да се вземат на време! Също така не е приемливо целият ресурс от вноските във Фонда да се харчи само за един участник на финансовият пазар - прочетете изречението по-горе за навременните мерки! отговор Сигнализирай за неуместен коментар