Над 3600 фирми в София са получили писма от НАП, че фискалните им устройства и дейността им са поставени под наблюдение заради значително по-нисък от обичайния оборот, съобщават от приходната агенция. Сред наблюдаваните чрез специализирания софтуер са търговци на хранителни и промишлени стоки, заведения и ресторанти, медицински практики, фризьори и козметици, паркинги.
Данъчните предупреждават, че ако ниските обороти продължават и няма икономически и пазарни причини за това, търговците ще бъдат проверени, включително с тайно посещение на инспектори и покупка на стока или услуга, за да установят дали за всяка продажба се издава касова бележка.
При селекцията на рискови фирми от НАП използват данни не само за оборотите, но и такива за дълги периоди без продажби и концентрирането им в края на деня или месеца. Инспекторите съпоставят и приходите на обекта с числеността на персонала, като в някои случаи откриват парадоксални ситуации като например заведение в центъра на София с над 70 места за сядане, персонал от 5 души и среднодневен оборот от 60 лв. за последните 5 месеца.
„Писмата са първата и то партньорска стъпка. Очакваме търговците, които не са отчитали оборота си, да започнат да го правят, знаейки че са наблюдавани. Само ако няма промяна в поведението им, действаме с проверки и налагане на санкции “, коментира по повод наблюдаваните фирми директорът на „Контрол“ в НАП Васил Панов, цитиран в прессъобщение на агенцията.
Софтуерът за дистанционна връзка на всеки касов апарат в страната със сървърите на НАП следи издаването на над 400 милиона касови бележки всеки месец. Системата позволява автоматично да се селектират онези обекти, в които оборотът значително се различава от средния за съответния район или бранш. Към момента активните касови апарати в България са близо 400 000.
преди 10 години Възможно е подозренията да са основателни, но многократно по основателни са подозренията в действията околко КТБ и ни=овият щатски ядрен реактор например. отговор Сигнализирай за неуместен коментар