IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Самосбъдващи се паники

Въпреки отлива на спестявания от банковата система през юни не може да се говори за напрежение или спад на доверието в сектора, коментира Калоян Стайков от ИПИ

17:25 | 26.07.14 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Самосбъдващи се паники

През юни сумата на депозитите в банковата система намаля с малко над 1 млрд. лв. в сравнение с предходния месец. В процентно изражение това представлява спад с 1,85% на месечна база, който е относително малък спрямо стабилния ръст на депозитите от предходните няколко години, пише в свой анализ Калоян Стайков от Института за пазарна икономика (ИПИ).

В периода юни 2009 – юни 2014 г. депозитите на резиденти са се увеличили над 3,6 пъти. Според него данните за един месец несъмнено изискват внимание, но не могат да се тълкуват като щрих от апокалиптична картина.

Самосбъдващото се предсказание е концепция, която създава позитивни връзка между вярата и поведението на хората, която води до сбъдването му. За първи път терминът е въведен от социолога Робърт Мертън, който го дефинира като грешен прочит на дадена ситуация, водещ до промяна в поведението, което прави първоначалната грешна дефиниция вярна. Това е концепция, която често се свързва с банковите паники и последвалите от тях кризи, започва своя анализ икономистът.

Целият процес протича горе-долу по следния начин: появява се информация (основателна или не) за потенциални проблеми в дадена банка; вложителите в тази банка решават, че това е заплаха за техните спестявания и ги изтеглят; отливът на средства води до неспособността на банката да обслужва задълженията си и потенциалните проблеми се материализират; на фона на вече явните проблеми в банката, първоначалното твърдение вече изглежда неопровержимо вярно.

В този сценарий обаче не се отчита възможността потенциалните проблеми да не се материализират, ако вложителите не изтеглят средствата си. Този вариант остава в сферата на вероятностите, докато ликвидните проблеми или неплатежоспособността на банката е факт.

В гореописаната ситуация напрежението лесно може да се прехвърли към други банки, тъй като „мъдростта” на масите може да заключи, че ако една има проблеми, значи може и други да имат. По този начин дори и здрава и добре управлявана банка може да понесе негативите на паническото теглене на депозити. Големият въпрос е доколко събитията, на които станахме свидетели в края на месец юни, са представлявали такъв тип банкова паника, пише още Стайков.

Миналата седмица бяха публикувани редовните данни от паричната статистика на БНБ, които показват, че с малко над 1 млрд. лв. са намалели депозитите на резиденти в банковата система през юни в сравнение с предходния месец. В процентно изражение това представлява спад с 1,85% на месечна база, който е относително малък спрямо стабилния ръст на депозитите от предходните няколко години. В периода юни 2009 – юни 2014 г. депозитите на резиденти са се увеличили над 3,6 пъти, показват изчисленията на ИПИ.

През последните две седмици на юни се разпространиха опасения за стабилността на две банки, които доведоха до изтеглянето на значителна част от депозитите. В рамките на три дни изтеглените средства от КТБ достигат близо 1 млрд. лв., се казва в съобщение на БНБ, а в рамките на един ден от ПИБ са изтеглени над 800 млн. лв., се казва в съобщение на самата банка.

Т.е. в рамките на две седмици изтеглените средства само от две банки възлизат на около 1,8 млрд. лв., докато изтеглените депозити за целия месец са малко над 1 млрд. лв. Това навежда на мисълта, че значителна част от изтеглените средства може да са се върнали обратно в банковата система под формата на депозити в други банки, в които доверието е по-високо, отбелязва Стайков.

На фона на изтеглените средства от резиденти, депозитите от нерезиденти се увеличават със 124,4 млн. лв. на месечна база, което не компенсира отлива на средства, но говори и че не сме свидетели на някакво по-сериозно отдръпване на доверието. Въпреки че големият спад на депозитите на резиденти е при домакинствата – с 1,2% спрямо предходния месец, такъв има и при финансовите и нефинансовите предприятия – съответно с 6,9% и 2,2%.

Свиването на депозитите от домакинства предизвиква внимание, тъй като досега те предимно се увеличават. В същото време месечно намаление на депозитите на финансовите и нефинансовите предприятия се наблюдава и през юни миналата година - с 1,4% при финансовите и с 1% при нефинансовите институции. С други думи свиването на депозитите на компаниите, поне отчасти, е вероятно да се дължи на други фактори, несвързани с доверието към банки, коментира още икономистът.

Тъй като публикуваните данни са само за един месец, според Стайков на тяхна основа не може да се говори за напрежение или отлив на доверие в банковия сектор като цяло. Необходими са данни за поне още един месец, които да обрисуват по-пълна картина на случващото се. Така например банковата криза в Кипър стана факт след три поредни месеца на теглене на депозити и общ спад на банковите влогове от 9,2% в периода януари-март, отбелязва експертът. Данните за един месец несъмнено изискват внимание, но не могат да се тълкуват като щрих от апокалиптична картина.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:25 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 2 rate down comment 1
vstoykov
преди 10 години
Има едно решение на проблема - депозантите да не могат да теглят депозитите си предсрочно и депозитите във всеки един момент от време да превишават малко дадените кредити във всеки един момент от време.Например за да може банката да даде кредит за срок от 12 месеца, срещу този кредит трябва да стоят депозити със същия срок и с малко по-голям размер (за да се покрие риска от забавяне на вноските по кредитите) и депозитите да не може да се теглят предсрочно.Сега повечето банки (май всички, не съм сигурен) имат клауза в договорите за депозит, че могат да се изтеглят предсрочно, като депозанта губи част от лихвата или цялата лихва (а в някои случаи плаща и такса теглене).С новия закон за облагане на депозитите законодателите стимулираха банките да предлагат безсрочни депозоти с цел заобикаляне на данъка (законно). Не беше ли това с цел по-лесно да съборят една банка чрез разпространяване на невярна информация?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 20 rate down comment 7
SS-23
преди 10 години
В гореописаната ситуация напрежението лесно може да се прехвърли към други банки, тъй като мъдростта на масите може да заключи, че ако една има проблеми, значи може и други да имат. По този начин дори и здрава и добре управлявана банка може да понесе негативите на паническото теглене на депозити============1. Банкерите сте много интересни , взимате парите на хората, а после като си ги поискат - що си ги искат! Ами щото са си техни, и във всеки един момент могат да си ги вземат! Като взимате депозит, питате ли депозанта, дали е съгласен да му раздавате парите на кредит, т.е. да му рискувате парите ??? Има ли такава клауза в договора за депозит?2. Понятието "здрава банка" е оксиморон! Самият принцип на функицониране на масонската банкова пирмида, я прави изначално НЕздрава и НЕстабилна...зависеща само и единствено от емоциите на хората, които се изразявят в т.н. "вяра в банката"! При това вече се наблюдава и законово принуждаване в тази "вяра", което е много опасно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 34 rate down comment 4
kony
преди 10 години
Това да не е прогноза, че след още 2 месеца ако депозитите намалеят с 9.2% и нас ни чака същото като в Кипър?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 44 rate down comment 5
Бате Пешо
преди 10 години
Другия месец ще има още да се чудите.Проблема не е в домакинствата.След брилянтните действия на държавните органи много хора няма да стъпят в банка до края на живота си
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още