Няма нужните буфери в бюджета и без актуализация няма да се мине, прогнозираха в ефира на „Нова телевизия“ депутатът от ГЕРБ Менда Стоянова и напусналият преди седмици парламента Георги Кадиев. Двамата бяха категорични, че подписването на предпазно споразумение с Международния валутен фонд (МВФ) е необходимо, за да "има кой да ни надзирава".
Здравната каса е недофинансирана и липсват около 500 млн. лева за нормалното функциониране на системата. Има и сериозно изоставане на събирането на приходите, обясни Георги Кадиев.
Менда Стоянова припомни, че при изготвянето на бюджета за 2014 година управляващите са заложили 2 млрд. лева повече приходи спрямо 2013 година. Срещу тези приходи са заложени и 2 млрд. лева повече разходи.
„Отчетът към 31 май показва, че приходите са минус с 30 млн. лева. Само данъчните приходи са с 246 млн. лева повече, но направете сметка 2 млрд. лева къде са. Разходите са с 900 млн. лева повече към 31 май спрямо същия период на миналата година“, заяви Менда Стоянова.
Изхарчено е толкова, колкото е предвидено, обясни от своя страна Георги Кадиев и допълни, че проблемът е, че приходите са по-малко. Една от причините за лошата събираемост е лошото планиране по месеци, смята той.
Бившият депутат от „Коалиция за България“ посочи за пример плановия ремонт в „Лукойл Нефтохим“. В Агенция „Митници“ са знаели за него, но в плановете за приходите той не е отчетен и съответно събраните приходи от ДДС са със 100 млн. лева по-малко от очакваното.
Според Менда Стоянова причината за недобре разчетените приходи е желанието да се „харчи предизборно“. Тя допълни, че дори и приходите да се увеличат към края на годината, минималната „дупка“ в бюджета ще бъде 1 млрд. лева. „Към нея трябва да бъде добавена дупката от НЗОК, която трябва да бъде запушена веднага и не може да се чака“, каза още председателят на бюджетната комисия в 41-то Народно събрание. Тя припомни, че освен дефицита в Здравната каса има и неразплатени средства на болниците, чийто размер обаче „никой не знае колко е“.
Менда Стоянова посочи и още потенциални опасности за бюджета – спрените пари по еврофондовете. Проектите се изпълняват със средства от бюджета, обясни още тя.
С актуализацията на бюджета ще бъде увеличен дефицитът и един от вариантите е да се излезе на капиталовите пазари – външни и вътрешни, и да се трупа дълг, допълниха експертите. Кадиев обясни, че трябва да се направят и някои съкращения на разходите.
Една от възможностите например е да се намалят средствата, разплащани по публичната инвестиционна програма, чийто бюджет е 500 млн. лева. Част от дефицитите на НЗОК пък могат да бъдат прехвърлени в бюджета за 2015 година, както е било направено през тази година, посочи още бившият депутат.
За Менда Стоянова подобно съкращаване на разходите обаче е "нож с две остриета". "Това правителство ще закърпи бюджета, но по тези програми са сключени договори, Агенция "Пътна инфраструктура" вече прави поръчки за тези пари", обясни още тя.
преди 10 години "Няма нужните буфери в бюджета и без актуализация няма да се мине, прогнозираха в ефира на Нова телевизия депутатът от ГЕРБ Менда Стоянова и напусналият преди седмици парламента Георги Кадиев."Значи Менда в дует с Кадиев са лъгали. :) Буферът е ясен и се вижда в отчета по изпълнението на плащанията по европейските средства. Платени за сметка на държавния бюджет и сертифицирани разходи над 1 милиард, които трябва да бъдат възстановени от ЕК.Когато си говорят Менда и Жорко Електрическия за НЗОК е добре да кажат и това, че бюджетът непрекъснато расте, но за сметка на това дефицитът също. Да прибавяш към дефицитът на НЗОК и дефицитът на болниците пък е невежествено. Дефицитът в болниците е близо 80% от дефицитът на НЗОК.Да го кажа просто. Този парламент и този министерски съвет вече нямат мандат за друго, освен да си ходят. Още по-малко имат мандат да гледат бюджети и пари. :)Моля, следващите. Ще имат достатъчно време, па и право. Тези горните са го загубили напълно. :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Другарете никога не са виновни... вината само с мезета я поемат... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Едно дежа вю от 2009 г. Всяка прилика с действащи лица и събития е случайна и неволна :) "Николай Василев: Сигурно трябва да се дадат тези пари и още много други пари. Според мен ще се стигне до номинално намаляване на заплати на учители, може би пенсии и т.н. Защото е правилно и бих го подкрепил във всякакво качество. Много лесно даваме тук 26 милиона, там не знам си какво. По-добре да не го правим това нещо. Казах на учителите, не само че няма да получите 100% от средствата, ами забравете за 90%. Тоест според мен е по-добре да не даваме нищо, защото по-скоро в края на бюджетната година държавата трябва да изкара на хляб и вода, за да оцелее изобщо. В противен случай тръгнем ли по пързалката надолу, няма никакво значение какво сме обещали на учители и всякакви други."http://paper.standartnews.com/bg/article.php?article=292078 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години *Бисер Манолов :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Мента и Кадиев викат, че не могат да се справят. Т.е. нефелни са. Затова им е нужен фонда.Бисер Миланов от РБ:"Има ли нужда от заем от 5-6 млрд. лв. от Международния валутен фонд (МВФ), за какъвто говореше Бойко Борисов?- Определено не. Тук пак има голямо неразбиране - какъв заем от фонда? Дали ще бъде stand-by или гъвкава кредитна линия? Ако е stand-by, който се използва за подкрепа на платежния баланс, това означава, че ние сме вдигнали ръце, предали сме се. И казваме: "Помощ, не можем да се оправим, фондът да идва". Но ние сме много далеч от това допускане. Имаме 28 млрд. лв. валутен резерв. В момента България има ресурс." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Това са фактите. Но "другарите" не са виновни. Някой друг е виновен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар