Въвеждането на двукомпонентна такса за чистотата в общините се предлага с промени в Закона за местните данъци и такси. Проектът е публикуван за обществено обсъждане. Новият налог ще има два компонента: такса за битови отпадъци и такса за чистотата на обществените територии.
Съгласие за двукомпонентната такса е било постигнато в работната група, която се занимава с новата методика за определяне на такса "Смет", заяви Илияна Павлова от БСК.
Припомняме, че от 1 януари 2015 г. масово използваният сега метод - определяне на таксата за битови отпадъци на база на данъчната оценка на имота, няма да е възможен за ползване. За промяната от години упорито настояват от БСК, защото данъчната оценка няма връзка с количеството отпадъци, изхвърляно от фирмите.
Един от спорните моменти при промените беше дали такса "Смет" трябва да включва дейности като поддържане на улици и паркове, косене на трева, почистване на сняг и други. Според представителите на бизнеса тези дейности не трябва да се заплащат с таксата.
След няколко заседания на работната група вече е публикувана за обществено обсъждане новата методика, по която ще се изчислява такса "Битови отпадъци".
Предлагат се три различни основи:
Индивидуално измерено количество битови отпадъци за имота – чрез торби с определена вместимост, предоставени от общината, или чрез стикери, залепени на видно място върху торби на лицата, или по друг начин – в европейските страни, където е въведен този метод, таксата се плаща чрез закупуването на специални торби.
Размерът на таксата за битови отпадъци, според количеството, измерено със стикери, се заплаща, като гражданите закупуват стикерите.
Според предложената методика видовете торби и стикери, редът за тяхното разпространение, както и местата, от които ще се събират торбите, се определят от общинския съвет.
Количество битови отпадъци, изхвърляни от имота, определено според броя и обема на кофите, при определена честота на сметоизвозване. Таксата ще се определя като количеството на отпадъците в съдовете се умножи по броя на курсовете за депониране.
Брой ползватели на услугата в имота или натурален показател - използвано количество вода в имота.
При определянето на броя на ползвателите се включват всички лица, които използват недвижимия имот: собственици, ползватели, наематели, лица с настоящ адрес в недвижимия имот, обитатели. За фирмите ще се отчитат собственици, ползватели, концесионери, наематели, лица, на които имотите са предоставени за управление, наети от предприятията работници.
Показателят използвана вода се определя като размерът на разходите за сметоизвозване се умножи по съотношението между използвано количество вода в имота към общото използвано количество вода в съответното населено място. Този метод ще се използва само при обективни обстоятелства, които възпрепятстват прилагането на друга основа.
Новата методика позволява и използването на комбиниран подход при определянето на такса „Смет“.
Очаква се промяната да влезе в сила от 1 януари 2015 г.
преди 10 години съгласна съм с Вас.Познаваме се що за стока сме... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Такса смет да се определя според броя членове живеещи в съответното жилище. Справка да се дава в определен срок от домоуправителите на входовете, сградите и т.н.Не може сам живеещ човек да формира смет като четири членно семейство....А това със стикерите няма да върши работа. Само ще увеличи броя на нерегламентираните сметища. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Това с таксуването на *** със стикер или със специална торбичка въобще не го разбирам как ще работи. Кой и как ще забрани на тарикатите да си хвърлят *** в нормални чували и без да им лепят лепенки?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар