През април преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в страната възлизат на 106,6 млн. евро (-67,8 млн. евро преди година). За първите четири месеца на годината пък чуждите инвеститори са вложили у нас общо 218,5 млн. евро - спад с 86,6 млн. евро (28%), на годишна база, разкриват предварителните данни на Българска народна банка (БНБ) за състоянието на платежния баланс на страната към края на април 2014 г.
Прави впечатление, че преките чужди инвестиции само през април са почти толкова, колкото тези за първото тримесечие. Освен това ПЧИ за първото тримесечие на 2014 г. са ревизирани в посока нагоре до 112 млн. евро. при първоначално отчетените 88,9 млн. евро (372,9 млн. евро преди година).
В началото на май министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев увери, че правителството подготвя нов закон за привличането на чуждестранни инвестиции. Целта му е намаляване на бюрокрацията, въвеждане на по-гъвкави изисквания, така че да бъде постигната по-бърза реализация на проектите.
„Ефектите на вътрешната политическа несигурност относно реформите и инвестициите остават едни от основните рискове пред икономиката“, посочи ръководителят на мисията на Международния валутен фонд за България Мишел Шанън след края на посещението си в София в периода 6-11 юни тази година. Финансовата институция отправи препоръки към управляващите, насочени към намаляване на държавните разходи, по-бързо размразяване на спрените европейски програми, облекчаване на средата за правене на бизнес и други.
Политическата нестабилност у нас бе и сред факторите, с които Standard&Poor`s аргументира в петък понижаването на кредитния рейтинг на България от ВВВ на ВВВ-, което е само една стъпка над неинвестиционния клас. Понижението на рейтинга вероятно ще се отрази негативно на условията по предстоящата външна емисия ДЦК.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.