Европейските социалисти са за общ данък в ЕС върху финансовите трансакции. Това каза на конференция за социалната политика на Европа лидерът на социалистите Сергей Станишев.
"Европейският проект – начинът, по който ЕС функционира, не вдъхновява голяма част от гражданите. Все повече хора се разочароват и набират сила националистически партии, които трупат влияние в резултат на кризата и последиците върху ЕС4, каза Станишев.
Регине Шуберт от фондация „Фридрих Еберт“ изтъкна същия казус. „Сблъсквайки се с все по-сериозни социални проблеми, все повече хора се обръщат към крайно популистки модели, но ние не бива да го допускаме. Стремим се към една социална Европа, в центъра на която са гражданите“, заяви тя.
Според Станишев в европейски мащаб истинският проблем е, че държавите харчат твърде много и трупат големи дългове, България бе едно от малкото изключения. "Отгоре, от Еврокомисията, бе налагана политиката на орязване на социалните разходи. В България Дянков с радост превърна социалната политика в геноцид към различните социални групи", заяви лидерът на социалистите.
„През изминалите 4 години в Европа и у нас имаше алтернатива - финансовият сектор трябва солидарно да понесе последствията от кризата и това, което причини на икономиката. Основният проблем на хората в Европа е безработицата и обедняването – 26 млн. безработни, от тях 6 млн. млади хора“, каза още Станишев.
Той посочи, че европейските социалисти през последните години са били за въвеждането на данък върху финансовите трансакции. „Все повече страни - Германия, Франция, се обявяват този данък да бъде въведен. 12 страни са го превърнали в реалност. Нашата цел е това да е общоевропейски данък“, заяви Станишев. Той посочи, че европейските социалисти са поискали и специални програми за младежка заетост.
Европа се отдалечи безкрайно от проблемите на хората, твърди лидерът на социалистите. Той се застъпи и за реиндустриализацията, за да се създават работни места.
Министърът на външните работи Кристиан Вигенин каза, че в момента европейските граждани са разочаровани, заради последствията от икономическата криза. Освен това те в момента имат слабо въздействие върху случващото се на наднационално ниво. Процесът на вземане на решения в ЕС трябва да е прозрачен, за да мотивира гражданското участие, допълни Вигенин.
Георги Пирински, програмен директор на фондация „Солидарно общество“, изтъкна, че каузата на европейските социалисти била да се освободи пазарът от „деформациите на неолиберализма“.
преди 10 години Добре, че тез *** никой не ги бръсне за нищо в Европа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Аз бих наричал социалистите ''антилиберали''. Те са против нужните промени в България и сочат народа като променящ икономиката фактор. Както виждате - създават колонии и въпреки грабежа на ЕС (граби от България, отколкото дава) те посочват сегашната криза, но те не го усещат у народа. Народа е водещият фактор на управление, а не група социалисти. Поради тези причина, според мен, България трябва да запази авторитета си спрямо променящи се всеки ден условия за ред. отговор Сигнализирай за неуместен коментар