Държавата затъва в сивия сектор, а ръстът на сивата икономика е свързан с неразумната данъчно-осигурителна политика, заяви на дискусията изпълнителният председател на БСК Божидар Данев, който представи изследване за ръста на сивата икономика на базата на данни от НСИ.
Той предупреди, че се наблюдава опасна тенденция – бизнесът аутсорсва дейности към фирми в сивия сектор, например в строителството, каза Данев.
Според изследването на БСК през периода 2007 - 2012 г. данъчните приходи се увеличават само с 11%, при 29-процентен ръст на БВП и съществено ръст на някои икономически параметри, които водят до увеличаване на прякото и косвено облагане на населението.
През изследвания период обемите на сивата икономика растат средно с 3,4% годишно, като най-големи ръстове се отчитат в периода 2009-2012 г. Особено драматичен ръст на сивата икономика се наблюдава през 2010 г. (повече от 5,1 на сто), който слабо започва да намалява в следващите години.
За периода 2008-2012 г. несъбраните данъчни вземания са повече от 12,4 млрд. лв. В същото време средната работна заплата е увеличена с 80%, минималната работна заплата – с 61%, минималният осигурителен доход – с 80%, а за самоосигуряващите се – с 91%, ставката за социално осигуряване – с 25%, а за здравно осигуряване – с 33%, таванът на облагаемия осигурителен доход – с 42,8%, а ставките на акцизите – от 12 до 30 на сто.
Според Данев това би трябвало да увеличи данъчните приходи, но не се случва, заради недалновидни промени в данъчните и осигурителните системи и неумение държавата да се справи със събираемостта на данъчните приходи.
От БСК предлагат да се анализира доколко инсталираният в НАП софтуер за откриване на данъчни измами, който струва 0,5 млн. лв., е ефективен и да бъде изградена цифрово базирана библиотека (data center) за съхранение на счетоводната информация на дружествата.
„Измамите станаха национален спорт и са обвързани с политическата корупция“, твърди Божидар Данев. Той посочи, че основно парите изтичат от бюджета заради ДДС измами, а дейността на данъчната администрация е незадоволителна.
В отговор зам.-министърът на финансите Людмила Петкова заяви, че през тази година се подготвят два нови закона - за акцизите и данъчните складове, и за местните данъци и такси. Сега и в двата нормативни акта липсвали способи за превенция и борба с измамите. Целта на промените според Петкова е да се въведат законови разпоредби, които да подпомогнат общините при събирането на местните данъци.
Финансовото министерство имало данни и за укриването на имуществени данъци – върху недвижимите имоти, пътен данък и други, срещу което ще бъдат предложени мерки. За промените в Закона за акцизите и данъчните складове вече е сформирана работна група, заяви още Людмила Петкова.
преди 10 години Императоре Прави толкова много ... Трябва да не спираш да пишеш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ами Божидар Димитров да ги плаща. Нали се пише винаги много добър и отговорен работодател. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години да се обърнат към правителството :)) те ше им обяснят, че нещата не са това което са ... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Точно така е както казва Данев.Извършват се измами с ДДС под протекцията на министерски съвет срещу определен % комисионна. Изгърмяват и биват хващани само тези, които не си плащат на МС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар