През тези месеци показахме грижа за хората с ниски доходи, но и подадохме ръка на бизнеса, за да мисли и планира по-спокойно, отново да започне да инвестира и да разкрива работни места, e заявил министърът на финансите Петър Чобанов в интервю за „24 часа“, цитирано от Министерството на финансите.
Той допълни, че държавата е фискално стабилна, което доказват и предварителните данни за изпълнението на бюджета към 31 декември 2013 година. Според Чобанов „дефицитът на касова основа е под 2%, най-вероятно – 1,9 на сто“. Министърът продължава да вярва, че без актуализацията на бюджета щеше да има допълнително свиване на потенциала на икономиката за растеж. „Избрахме друг път и вече има данни, че сме били прави. За третото тримесечие на 2013 г. неизгладените сезонно данни показват икономически ръст от 1,5% на годишна база.“
По отношение на бизнеса „една от първите промени на режима по ДДС бе данъкът да се възстановява по поредност на постъпилите заявления, а не на произволен принцип от НАП“, коментира министър Чобанов и уточни, че „така прекъснахме порочната практика, някои фирми да получават по-бързо данъка от други“. Той допълни, че в края на миналата година е възстановен целия дължим ДДС, без тези суми, по които има действащи ревизии - близо 542 млн. лв., върнати на бизнеса през декември 2013 г., което е с над 300 млн. повече в сравнение с декември 2012 година. Невъзстановеното ДДС в края на 2013 г. е 240 млн. и е на най-ниското си ниво за последните 7 години.
Според Чобанов така за пръв път от години държавата започва на чисто с бизнеса в началото на годината. Той допълни, че ликвидността, която беше осигурена, доведе до това икономиката отново да заработи. Това намери своето отражение в повече от предварително очакваните данъчни приходи в края на годината. „Резултатите категорично опровергаха мрачните прогнози за това как не работят приходните администрации и че ще се възползваме от практики в близкото минало чрез задържане на ДДС да изпълним на хартия фискалните си цели“, подчерта той. Министърът на финансите припомни, че дори плащания по европейски проекти през последното тримесечие на годината не бяха спрени, „независимо, че бяхме наясно, че Европейската комисия няма да е в състояние да ни възстанови парите до края на годината, защото те са необходими за ликвидността на бизнеса“.
В края на 2013 г. по предварителни данни консолидираният държавен дълг е 14,1 млрд. лв. и намалява с 300 млн. лв. спрямо края на първото тримесечие на 2013 г., заяви още Чобанов. „Ние не само, че не сме увеличили общия дълг, но напротив – намалили сме го.“ Министърът на финансите коментира, че „в началото на 2014 г., с цел изглаждане на нетните касови потоци от и към бюджета и предвид концентрираните значителни плащания през януари, емисионната политика на Министерството на финансите предвижда емитирането на краткосрочни съкровищни бонове в първите месеци на годината“.
Министърът уточни, че за разлика от миналата година, когато емисията ДЦК, предназначена за изплащане на субсидиите на земеделските производители беше извънредна, през тази година емисиите са предварително обявени, като „целта е да се постигне по-голяма прозрачност и предвидимост при управлението на вътрешния държавен дълг както за държавата, така и за участниците на пазара на ДЦК“. Чобанов припомни, че от общо разчетените в бюджета за 2014-а 4,4 млрд. лв. постъпления от пласиране на нов дълг 1,3 млрд. лв. ще са за плащане на падежиращ дълг, а около 1,7 млрд. лв. ще са за осигуряване на средства за погасяване на доларовите глобални облигации през януари 2015-а. Останалите 1,4 млрд. лв. са за финансиране на бюджетния дефицит.
Макроикономическата стабилност на страната трябва да бъде съпроводена и с икономически растеж, но „не разчитам само на търсенето като фактор за увеличаването на БВП, а имаме намерение да провеждаме и активна политика по отношение на предлагането“, коментира още министърът на финансите. С такава цел беше създадена и публичната инвестиционна програма, насочена към стимулиране на бизнеса в регионите, за която са предвидени 500 млн. лева. Правилата и критериите, по които ще се селектират и одобряват проектите вече са ясни и Чобанов подчерта, че те са единственият фактор за одобрението или отхвърлянето на предложенията от общини и ведомства. Друга важна политика, подкрепяща предлагането, се реализира в образованието. За нея специално сме заделили 100 млн. лв. с които ще финансираме програми за подобряване качеството на образованието.
Петър Чобанов: Не разчитаме само на търсенето като фактор за ръста на БВП
Имаме намерение да провеждаме и активна политика по отношение на предлагането с помощта на публичната инвестиционна програма, каза министърът на финансите
17:16 | 25.01.14 г. 2
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
-
Изборът на Тръмп за финансов министър тласна Dow Jones до нов рекорд
-
Кадър на деня за 25 ноември
-
Цените на самолетните билети в света ще нараснат отново през 2025 г.
-
Анализатор: Отделянето на Chrome от Google би бил дълъг и тромав процес
-
Калифорния обещава отстъпка при покупка на електромобил, ако Тръмп премахне стимулите
-
Цените на храните в Русия нарастват, но никой не се осмелява да обвини за това Путин и войната
-
Първи сателитни снимки показват, че руската ракета "Орешник" май е пропуснала целта си*
-
OMV е първият клиент на "Газпром" в ЕС, който не си плати сметката за газа
-
"Газпром" търси начин как да си получава парите за доставките на газ в Европа
-
Колко бързо поевтиняват електромобилите на вторичния пазар?
-
Знае ли нещо Бъфет за сегашния пазар, което останалите инвеститори не знаят?
-
Daimler Truck започва производство на първия си електрически камион за дълги разстояния
Специални проекти виж още
Най-четени новини
-
Драгомир Кузов: България стигна до петото място в Европа по производство на велосипеди
-
Бойко Атанасов: Приемането на България в еврозоната ще доведе до повече инвестиции
-
Коя е най-добрата валута за инвестиции в момента?
-
Русия е уведомила САЩ за удара с "Орешник", Путин потвърди успеха на западните ракети
-
САЩ обвиниха един от най-богатите хора в света в схема за подкупи за 260 млн. долара
-
Квартал във Варна е лидер у нас по най-високи средни цени на тристайните жилища
-
Защо в България няма банки като Revolut и как се развива финтех секторът у нас?
-
Служебното правителство одобри промените в данъчните закони
-
Ирина Христова, АОНК: Расте делът на незаконните участници в небанковото кредитиране
-
След масирания ракетен удар в Украйна САЩ премахват условията пред използването на ATACMS*
-
Ако светът иска да заличи 100 трлн. долара публичен дълг, да погледне към Нова Зеландия
-
"Самоубийствени атаки": руснаците опитват да си върнат контрола в Курска област
-
България е сред страните в ЕС с най-голямо месечно увеличение при производството на услуги
-
План Б на Украйна - оръжейна независимост от Запада, върви към реализация
-
"Бритшорингът" превръща Обединеното кралство в икономическа колония на САЩ
-
Саудитска Арабия отказа да потвърди ангажимента си за отказ от изкопаемите горива
-
Кристалина Георгиева: Целта България да се присъедини към еврозоната е изпълнима
-
Драгомир Кузов: България стигна до петото място в Европа по производство на велосипеди
Коментари
Финанси виж още
-
Изборът на Тръмп за финансов министър тласна Dow Jones до нов рекорд
-
MicroStrategy прибавя още биткойни с рекордна покупка за 5,4 млрд. долара
-
Приходите на „М+С хидравлик“ към края на септември се свиват с 43%
-
Европейските пазари отстъпиха от двуседмичния си връх след спада на енергийния сектор
-
SOFIX напредва леко в първия работен ден за седмицата
-
Знае ли нещо Бъфет за сегашния пазар, което останалите инвеститори не знаят?
3
преди 10 години АМИ ТОЗИ ФИНАНСОФ "КОРИФЕЙ" НИ СИ ГО КАЗВА В ПРАВ ТЕКСТ: ОВЦЕ,БАЧКАЙТЕ ДО ПРЕМАЛЯВАНЕ ЗА ЖЪЛТИ СТОТИНКИ,А НАЙ-ДОБРЕ,АНГАРИЯ,ЗА ДА УВЕЛИЧАВАТЕ "БВП" НА ВАШИТЕ ГОСПОДАРИ(БЪЛГАРСКИ И ЧУЖДИ),ЗА ДА МОГАТ ДА СИ ПРЕХВЪРЛЯТ ТОЗИ "ПРОДУКТ" В ТЕХНИТЕ ОФШОРКИ.ВИЕ НЯМА ДА ПОТРЕБЯВАТЕ,НО ЩЕ БЪДЕТЕ ГОРДИ ОТ ПОВИШЕНОТО ПОТРЕБЛЕНИЕ НА ВАШИТЕ ГОСПОДАРИ.МЕ-Е-Е! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Интересно на каво разчитат за да имат ръст. Явно не е потреблението както и на производителността, защото иначе щяха да се усетят и започнат да плащат повече на тработниците и слуителите си. Българският бъзнес и сещаното управление явно са с един прародител. отговор Сигнализирай за неуместен коментар