Какво очаква банките през 2014 г.?
По подобие на 2013 г. и през тази година УниКредит очаква цената, която банките ще трябва да плащат, за да продължат да набират депозити от резиденти да продължи да пълзи надолу, макар и с по-бавни темпове. В известна степен причините за тази прогноза са същите като година по-рано.
Новото сега е, че процесът на редуциране на финансовата задлъжнялост на банковия сектор, като цяло вече е приключил, и банките, които ще бъдат принудени да продължат да набират агресивно средства от резиденти, за да намалят зависимостта от външно финансиране до устойчиви нива, са малко на брой, смята главният икономист на банката Кристофор Павлов.
Новото също така е, че инфлацията намаля значително спрямо година по-рано и сега същите реални лихви по депозитите на резиденти са възможни при по-ниски номинални лихви. По-ниски разходи за финансиране ще направи възможно (при равни други условия) и цената на кредита за домакинствата и фирмите също да продължи да пълзи надолу и през 2014 г. През ноември Националният статистически институт (НСИ) отчита дефлация от 1,5% на годишна база.
И през следващата година от УниКредит Булбанк очакват ръстът на депозитите да изпревари този на кредитите, но поведението на банките ще се промени. Те ще използват част от генерираната от секторите на домакинствата и фирмите ликвидност, за да продължат с преструктурирането на пасивите си, като изплатят най-скъпите си източници на финансиране, а свободните средства, в преобладаващата им част, насочат към пазара на книжа с фиксиран доход. Известно увеличение на външните активи също ще бъде на дневен ред в хода на следващата година.
По последни данни депозитите на населението и нетърговските организации, обслужващи домакинствата (НТООД), нарастват с 9,3% на годишна база до 36,457 млрд. лв. към края на октомври. за същия период кредитите за домакинствата са за 18,54 млрд. лв., като регистрират понижение с 0,6% на годишна база след подобен спад през септември.
Докато потенциалът за растеж в дългосрочен план продължава да е налице, в краткосрочен и средносрочен план търсенето на нови кредити ще остане слабо, счита Кристофор Павлов. Това се дължи на комбинацията от все още високи нива на дълг в някои сектори на икономиката, и твърде крехкото възстановяване на БВП, което допълнително е ограничавано от продължаващата политическата нестабилност и икономическата несигурност.
Финансовото преструктуриране на компании в затруднено положение продължава да протича бавно, което пречи да се намалят разходите, свързани с принудителното събиране на вземания. Загубите в портфейлите от кредити изглежда не са абсорбирани напълно и ще продължат да поддържат разходите за обезценка на високи нива поне още няколко години. Всичко това сочи, че приходите от основна дейност ще останат под натиск, а с това ефективността на сектора ще остане близо до наблюдаваните в момента нива от около 53% за съотношението приходи спрямо разходи.
Ако трябва да се посочи само една тенденция, която в най-голяма степен обобщава случващото се в момента, то това е нарастващата поляризация между резултати на водещите банки и малките участници от периферията на пазара. Като се има предвид, че повечето банки вече са предприели мерки за подобряване на ефективността си, по-нататъшно редуциране на разходите ще бъде по-трудно да се постигне. В тази връзка консолидацията на банки е логичен път за подобряване на ефективността в сектора.
Начинът, по който клиентите работят и си взаимодействат с банките, бързо се променя, като това е глобален тренд, от който България не остава изолирана, споделят още от УниКредит. Клиентите осъзнават в много по-голяма степен силата си като потребители на услуги и се интересуват от различни възможности за контакт с банките, които спестяват време и пари, като в същото време правят възможно по-лесно да се прави информиран избор.
Това принуждава банките да променят начина си на работа, при това, който по-добре и по-бързо разбира как еволюират предпочитанията на клиентите му, има и по-добър шанс да се адаптира към тази промяна. Регулациите също се променят, включително и тези, имащи за цел да увеличат прозрачността и защитата на клиентите, което в крайна сметка води до още по-голяма конкуренция и съответно е още един канал, чрез който банките са поставени под натиск да продължат да се променят.
преди 10 години Milo Silve, motivat mi da pisha e da ne se zagubiat pari ot horata. Vzemi si kakulatora i vij kolko spe4eliha bankite koito spekuliraha na fondovata borsa (10-20 mlrd) predi krizata, na jilistnia pazar (10-20 mlrd), vij lihvenia marj ot 7% (2-3 mlrd na godina). minite med (6 mlrd na godina). komunikaciite na bankite i pravitelstvoto minavat prez Avstriici, Spectrumnet i Mtel. Spored teb az kolko pe4elia? Ima li niakakvi samnenia, 4e ste priberat depozitite sled kato Grigir Stoevsky i Kristina Karagyoziva ot BNB u4iha pri Soros s men kak da kradat i praviat krizi. Koi plasta podkupi az ili Hoheher i Telekom Avstria i zasto falira sled skandala na desetiletieto. Ne misli za 5 lv vreme, koeto sam ti otdelil da napisha tova, misli za mlrdi i koi stoi zad bednostaa na naroda! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Човече, ти явно доста добре заработваш като платен ***. Едни и същи неща пишеш и тук, и в Капитал. Кажи колко парици изкарваш от тази работа? Ядно е, че някой има интерес такива като теб да му пласират глупавите мнения, но едно и също да пишеш уж под различно име..... Пълни простотии са това за падането на борда в България. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години УниКредит: Консолидацията на банки е логичен път за подобряване на ефективността ...............................................................................................Разбирай:УниКредит: Консолидацията на банки е логичен път за елиминиране на конкуренцията и създаване на олигополи и монополи ц цел да се правят повече пари в с-*** лишена от вътрешни проблемиконсолидация=монополизация отговор Сигнализирай за неуместен коментар