IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Доходността по 3-годишните ДЦК се понижи до 1,08%

Поради големия интерес МФ е одобрило всички несъстезателни поръчки, с което общият размер на пласирания номинал достига 71,4 млн. лв.

12:08 | 03.12.13 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Доходността по 3-годишните ДЦК се понижи до 1,08%

За четвърти път Министерството на финансите (МФ) проведе търг за продажбата на 3-годишни държавни ценни книжа (ДЦК) с падеж 30 януари 2016 г.

На провелия се в понеделник от Българска народна банка (БНБ) аукцион бяха предложени книжа за 40 млн. лв. Постигната средна доходност бе 1,08%, която е най-ниската за тази емисия.

Припомняме, че на проведения аукцион през ноември доходността по 3-годишните бонове бе 1,24 на сто. През юли пък тя бе по-висока – 1,64%, а предложеното количество бе за 35 млн. лв.

Подадените поръчки от първичните дилъри на ДЦК са били на стойност 137,35 млн. лв. Така коефициентът на покритие достигна 3,43, т.е. поръчките на желаещите да се сдобият с ценните книжа са надвишили с 243% предлаганото количество.

След четвъртото преотваряне на емисията общият ѝ обем в обрaщение достигна 226,4 млн. лв, отбелязват в съобщение до медиите от МФ.

От ведомството посочват, че участниците са проявили особено силен интерес към частта, предложена за продажба с несъстезателни поръчки и поради тази причина МФ е взело решение да одобри целия търсен обем в несъстезателната част. В резултат на това общият размер на одобреното количество ДЦК от емисията достигна 71,4 млн. лева.

От публикуваната информация от сайта на БНБ пък става ясно, че участие в търга са взели 13 първични дилъра на ДЦК.

Традиционно банките са придобиват по-голямата част от одобрено количество, но този път по-сериозен е интересът на гаранционните и договорните фондове. Те са изкупили 60,2% от емисията. Следват ги банките с 28% и пенсионните фондове – с 11,8 на сто.

Спредът спрямо германските бенчмаркови облигации в този матуритетен сегмент е 0,98%, което е втората най-ниската стойност на този показател от пускането на емисията в обращение през януари 2013 година, отбелязват от министерството на Петър Чобанов.

Постигнатата доходност на емисията е значително по-ниска от текущата доходност на облигации със сходен срок на редица държави, като Словения (3,40%), Унгария (2,79%), Румъния (2,22%), Турция (2,11%), Литва (1,40%), Испания (1,38%) и Италия (1,25%).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:07 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още