Българската банкова система не успява да намери кредитополучатели и се задоволява с покупката на сравнително нисколихвени ДЦК и други облигации, показва проучване на Investor.bg на база отчетите на БНБ.
Активите на банките се увеличават с 4,73% за година до 83,2 млрд. лв. към 30 юни 2013 г., но кредитният порфейл нараства със само 1,71% до 62,5 млрд. лв.
Много по осезаем е ръстът на притежаваните облигации (дългови инструменти), като той възлиза на 55% до 10,04 млрд. лв. към 30 юни 2013 г. От тях 3,14 млд. са издадени в лева, 5,6 млрд. лв. в евро и 1,3 млрд. лв. в други валути.
И докато притежаваните български дългови книжа се увеличават с 22% до 6,1 млрд. лв., то тези на чуждестранни емитенти са нагоре със 170% за година до 3,93 млрд. лв.
Сред българските облигации най-много са държавните (ДЦК) с 28% ръст до 5,7 млрд. лв. Следват други емитенти с 325 млн. лв., кредитни институции с 32 млн. лв. и общини със 72 млн. лв.
В чужбина предпочитани са т. нар. „други емитенти“ с вложения в техни книжа за 2,6 млрд. лв., следвани от кредитни институции за 750 млн. лв. и „емитенти, получаващи нула процента тегло за кредитен риск“ с 575 млн. лв.
Българските банки ще имат възможност да увеличат експозицията си в български ДЦК с планираното от българското правителство увеличение на държавния дълг с 1 млрд. лв.
преди 11 години п.п. както и при предходното правителство отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години така вече с спестените пари в бг се финансират чужди държави . А иначе бюджетите трябва да се балансират - само така правителствата ще са притиснати да реформират държавите си . Иначе вечно ще сме свидели на операции като сегашното увеличаване на дълга ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Затова трябва да се прави балансиран бюджет. Ако нямаше продажба на облигации за финансиране на правителствения дълг, лихвите щяха да бъдат много по-ниски. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Възможността да се кредитират държави изкривява пазара на пари и води до социализъм - вместо като няма кой да взема кредити лихвите за частния бизнес да паднат, парите отиват в държавните бюджети и се "въртят" от държавните администрации. Което е социализъм в най-най-чист вид. Затова трябва да се забрани даването на кредитен рейтинг на държавите и така да се ограничи тяхното кредитиране от институционални инвеститори (като банки и пенсионни фондове). Стига социализъм!http://represia.blog.bg/politika/2012/12/01/.1026576 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Наще банки са супер консервативни, не знайно защо. Купете малко деривати бе ей. ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар