Финансовият мениджмънт в България е станал по-резервиран в очакванията си – както за икономиката на страната, така и за перспективите пред бизнеса, показа вторият доклад от проучването Deloitte CFO Survey за България.
За шестте месеца, които разделят двете проучвания, има сериозен ръст на негативните нагласи. Общо 83% от участвалите директори предвиждат увеличението на брутния вътрешен продукт за 2013 г. да не надхвърли 1,5%, докато преди половин година стагнацията беше видяна като най-възможен сценарий от 61%.
Процентът на предвидилите по-голям ръст (от 1,5% до 3%) на БВП съответно пада от 28% в края на 2012 г. до 11% в настоящото проучване.
Наблюдава се и по-отчетлива сдържаност по отношение на ползването на заемни средства – процентът на респондентите, които биха намалили дълга спрямо капитала, е с 14% по-висок в сравнение с преди.
Запитани кои източници на финансиране смятат за най-перспективни в следващите три години, половината от финансовите директори, участвали в проучването, посочват банковото кредитиране, 30% от анкетираните биха потърсили дялови инвеститори и едва всеки пети анкетиран би предпочел емитиране на дълг.
В сравнение с преди половин година директорите сега са по-сдържани и в очакванията си за финансовите перспективи пред техните компании. С 27% по-малко са респондентите, които днес имат оптимистична нагласа в това отношение.
Над 60% от участвалите в проучването посочват като основен приоритет в годишен план генерирането на повече приходи – както от съществуващи, така и от нови пазари. Намаляването на преките и непреките разходи също остава в полезрението на мениджърите. За разлика от преди половин година, сега новите инвестиции изпадат в долната половина на приоритетния списък (5,7%), а тяхното място заема подобряването на ликвидността (28,6%).
В това издание на проучването "Делойт България" попита финансовите директори кои аспекти на българската данъчна среда преценяват като най-конкурентни. За 97% от респондентите това са данъчните ставки. Според председателя на „Делойт България“ Васко Райчев това е закономерен резултат.
„Въпреки кризата и високата несигурност, за да поддържа външния инвестиционен интерес, България запазва атрактивни нивата на данъчните ставки. Това, което отдавна е известно, и на което си заслужава да се обърне внимание, е ефективността на данъчните процедури. Проучването сочи, че за едва 3% от респондентите процедурите (както и предвидимостта на българската данъчна политика впрочем) са силна страна на нашата данъчна система", заяви той.
Докладът е част от центалноевропейски проект на Делойт и се издава веднъж на всеки 6 месеца, като отчита промените в очакванията на мениджърите и ги сравнява с тези на колегите им от другите държави в региона. Настоящото проучване е проведено в периода 18 февруари – 1 април 2013 г. и в него участваха 668 финансови мениджъри от 13 страни (Албания, България, Естония, Косово, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Сърбия, Унгария, Чехия).
преди 11 години Няма начин да не се вижда през тъмно червените ти очила и още нещо!Между другото, ако обясниш, къде е БСП в момента, щото в изборите ги няма като самостоятелна единица, защо ли, няма ги и в правителството, има наемник за министър-председател, що ли?Изобщо, ако БСП има самостоятелна бюлетина или Станишев е министър-председател, тогава картинката ще е тотално различна.Жалкото е, че България затъва, защото, както беше казал един, лесно е да нахраниш бедния, трудно е да нахраниш богатия и алчния!Но има други сили, които няма да позволят на новата върхушка да доомете България!А твоите приказки са само за отклоняване от истинската безкруполно нагла политика в момента, поддържана от едно недоносче Сидероя, което нямаше как да не се роди във време като днешното. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ситуацията в страната е извънредна поради оставеното наследство от ББ и отказа на служебното правителство да каже истината за реалната ситуация в страната го прави съучастник в нерешаването на наболелите проблеми на хората. отговор Сигнализирай за неуместен коментар