България става част от банковия съюз, макар че още не сме член на еврозоната. Причината за това е желанието ни да не останем в периферията на новите интеграционни процеси на Европа, коментира в студиото на БНР външният министър Николай Младенов.
По негови думи засега страната ни ще участва в преговорите по създаването на основите на новия банков съюз, а пълноправното ни членство в него ще бъде, едва след като влезем в еврозоната.
Младенов коментира, че финансови задължения, произтичащи от това членство, България ще има едва когато стане член на валутния съюз на ЕС.
„Европейската интеграция в момента е много по-различна отпреди 10-15 години, когато започна нашият процес”, обясни още външният министър.
Той смята, че в момента България „се държи като пълноправен член на ЕС”. „Отстояваме важните позиции, правим коалиции и необходимите компромиси”, допълни той. По неговите думи още малко време ще е необходимо, за да можем да се държим и като член на еврозоната.
Управителят на БНБ Иван Искров днес потвърди позицията си, че не е изгодно за България да бърза с включването към европейския банков съюз. “България ще влезе в банков съюз, когато му дойде времето. Той е направен за страните от еврозоната, не за страните извън нея”, посочи той.
преди 11 години К'ъв, банков съюз, к'ви 5 лв. Това е просто начин ECB да контролира евро-банките и от там държавите членки на "клуба на набутаните" - ЕЗ. Ние, като сме извън ЕЗ що ни трябва сами да си слагаме веригата на врата? - още една свобода от малкото ни останали, с която доброволно се разделяме. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Да. Те са против ЕЦБ да контролира Ситито. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Имам въпрос - Великобритания се обяви твърдо против фискалния пакт и няма да участва в него. Това означава ли, че няма да участва и в банковия съюз на Еврозоната? отговор Сигнализирай за неуместен коментар