Цената на акция ще е доста висока, предвид че предлаганите 33% са всъщност само около по 50 000 акции. Може ли това да обърка инвеститорите?
Гено Тонев:
В наши дни цена от няколко хиляди лева звучи като богохулство и лесно може да се обърка с пазарната капитализация на някоя малка публична компания. При приватизацията на БТК, цени от двеста-триста лева също бяха много високи на фона на останалите акции, но само няколко години по-късно инвеститорите плащаха десетки повече за удоволствието да са акционери в други компании. Въпрос на време е пазара да свикне с всичко. Така ще е и тук.
Цветослав Цачев:
Дали се купуват 100 акции по 100 лв. или 10 по 1000 лв. е едно и също, но това има отражение върху ликвидността. Не мисля, че инвеститорите ще се объркат, а че просто няма да има достатъчно добра вторична търговия.
Николай Мартинов:
Точно защото са САМО около 50 000 е практически сигурно че от тях няма да станат активно търгувани борсови акции. Само АКО мажоритарният собственик излезе с декларация, че ще раздава дивиденти всяка година, ще направи сплит на акциите и че не смята да ги отписва от публичност и че няма да купува още, има шанс пазарните участници да се заинтресуват от тези акции.
Акциите ще се предложат чрез смесен закрит аукцион. Възможно ли е много пазарни поръчки и малко лимитирани да направят цената на отрязване нереално висока?
Гено Тонев:
На този тип аукциони всичко е възможно. Но да не забравяме, че дори на минимални цени предлаганите пакети са доста големи за изтънелите портфейли на местните инвеститори.
Цветослав Цачев:
Разбира се, че е възможно. Колко е вероятно е друг въпрос, а аз считам, че предпазливостта на инвеститорите ще вземе превес и няма да има такова голямо търсене с пазарни поръчки.
Николай Мартинов:
Не. Това не е акция за която да се участва на всяка цена или пък с пазарна поръчка. Твърде малкият брой акции правят пазарната поръчка нелогична и твърде рискова.
Стефан Асенов:
По принцип съществува подобна възможност, но тя е малко вероятна. Предполагам, че основните участници ще са институционални инвеститори, които са професионалисти и ще следват балансирани стратегии.
С пазарни или с лимитирани поръчки да се участва, ако говорим за малък инвеститор и ако говорим за голям инвеститор?
Гено Тонев:
Стратегии много. Аз лично не бих рискувал да купя големи количества от нещо, чиято цена не ми е известна. Пазарните поръчки в такива аукциони са добри при възходящ пазар, тъй като желанието непременно да се качиш на влака е основната причина да се "довериш" на останалите при определянето на цената.
Цветослав Цачев:
С лимитирани във всеки случай, за да се постави таван на цената. Освен това не е ясно дали няма да има търсене за голямата част от акциите и после дружествата да се делистнат, като в такъв случай парите на инвеститора ще бъдат блокирани за дълго време. Не виждам смисъл да се вкарват капитали в момента в подобна на БТК акция.
Николай Мартинов:
Само лиминирани.
Стефан Асенов:
Аз бих заложил на балансирана стратегия. Тя от една страна би ми осигурила минимално количество акции, а от друга да ме предпази от достигнати ценови нива, които не мога да си позволя.
Аз лично бих разпределил средствата си и хеджирал риска, като подам до 30% пазарни поръчки и останалите 70% в различни лимитирани.
Нещо, което искате да споделите като важно?
Гено Тонев:
Някой обади ли се на чуждите инвеститори?
Николай Мартинов:
Единствено пенсионните фондове могат да извадят нужния кеш в такива кратки срокове за да участват в търга.
Стефан Асенов:
Това как ще се проведе и приключи предлагането на остатъчните държавни миноритарни пакети в електроразпределителните дружества може да се счита като краткосрочен и средносрочен индикатор за това как ще се развива БФБ.
Засилен интерес, атрактивни ценови нива и успешно пласиране на акциите биха означавали, че има свободни средства и достатъчно останало доверие в българския капиталов пазар, а инвеститорите са изчаквали нови качествени акции на сини чипове и обратното. При успех на приватизацията чрез борсата правителството ще има стимул да предложи и други атрактивни акции, което от своя страна би довело до увеличение на оборотите и ликвидността на фондовата борса.
Материалът е с аналитичен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.
Свързани компании:
ЕВН България Електроснабдяване АД(1EV)
ЕВН България Електроразпределение АД(EV6)
преди 13 години Изглежда има нещо гнило тук,особено като се има предвид цялостното отношение на правителството на Б.Б. и на С.Дянков в частност към капиталовия пазар ,твърде съмнителна е ситуацията.Да не забравяме и чии интереси обслужва Б.Б., във всички случаи не на инвестиционната общност, мисля! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Бих добавил и времето: през късата седмица, точно преди Бъдни вечер и Коледа .. :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Началото на дискусията е факт, за мен беше интересно. Притеснява ме късият срок за реакция. Дали той не е ситото, предварително заложено в процедурата, в полза на разполагащите с предварителна информация? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Цитат:"електроразпределението е с големи активи, печелившо и акцията му е значително по-скъпа от електроснабдяването. Но второто е на значителна загуба за 2010 г. и за полугодието на 2011 г. "Четох някъде спорни твърдения на това! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Дано се получи добра дискусия. С интерес ще проследя мненията на колегите от форума на Инвестор! ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар