Размерът на капиталовите разходи, заложен в проектобюджета за следващата година, е 5,25 млрд. лева, което представлява ръст от 44% спрямо размера им за тази година.
Вноската на България към бюджета на ЕС за 2012 г. ще е близо 900 млн. лв. Средствата, определени за съфинансиране на проекти по оперативните програми възлизат на общо 931 млн. лв.
Въпреки продължаващата икономическа криза в Европа, заложеният в нашия бюджет дефицит е 1,3% от БВП.
Трансферите от централния бюджет към общините остават в почти същия размер, като през тази година.
Към края на следващата година общият държавен дълг не трябва на надминава 18,7% от БВП. Този показател към края на 2011 г. ще е под 16% от БВП. Към края на юни тази година общият държавен дълг е бил 10,53 млрд. лева, като 6,469 млрд. лв. от него е външен.
Общият размер на разходите за 2012 г. на съдебната власт, която има отделен бюджет, ще бъде 400 млн. лева, което е с 12 млн. лева повече от показателя за тази година.
Миналата седмица проектобюджетът за 2012 г. беше приет на първо четене на съвместно заседание на три парламентарни комисии - по бюджет и финанси, по икономика и по здравеопазване.
Тогава министърът на финансите Симеон Дянков обяви, че вероятно ще се наложи бюджетът за следващата година да бъде преработен в посока на това да бъде още по-консервативен от първия си вариант заради прогнозатa на Европейската комисия за възможна рецесия в Европа през 2012 г.
Евентуалната промяна се очаква да стане между първо и второ четене на проектозакона за Бюджет 2012 г.
Миналата седмица Европейската комисия (ЕК) обяви прогнозата си за икономиката на България, в която занижи очакванията си за икономическия растеж на страната ни до 2,2% през настоящата и 2,3% през следващата година.
Кои са основните параметри на проектобюджета за 2012 може да прочетете тук