IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Доходността по 5-годишните ДЦК падна до 3,9% при презаписване от близо 2 пъти

Одобрената доходност на вчерашния аукцион е под тази на сходните по матуритет еврооблигации на Литва, Турция и Унгария, изтъкват от Министерство на финансите

10:17 | 27.09.11 г.
Доходността по 5-годишните ДЦК падна до 3,9% при презаписване от близо 2 пъти

За пети пореден път беше регистриран рекорден спад в доходността по българските държавни облигации на проведения вчера, 26 септември, аукцион за продажба на 5-годишни ДЦК, деноминирани в евро, съобщават от Министерство на финансите. 

Постигнатата среднопретеглена годишна доходност на одобреното количество книжа от 35 млн. евро е 3,90%. Това е най-ниската доходност, постигана по тази емисия от пускането й в обращение през месец март 2011 г. Тогава тя достигна 4,16%.

Доходността на общото заявено количество книжа е 4,01%, което е по-ниско от средната одобрена доходност от 4,06% на целия номинал на емисията в обращение. Реализираната на аукциона доходност потвърждава отново положителната тенденция за намаляване на доходността в целия спектър на дълговата крива, посочват от МФ.

Одобрената доходност на аукциона е под тази на деноминираните в евро и със сходен остатъчен матуритет еврооблигации на Литва (4,20%), Турция (4,80%) и Унгария (6,25%).

В условията на несигурност на финансовите пазари в Европа, породени от кризата на пазарите на суверенен дълг в държави от еврозоната, аукционът се проведе при висок интерес, като общият номинал на заявените поръчки достигна близо 67 млн. евро.

Регистрираният коефициент на покритие (превишение на търсенето на предлагането) е 1,91. С пласирания номинал от емисията в размер на 35 млн. евро общият й обем в обращение достигна 109 млн. евро. Постигнатите резултати затвърждават бенчмарковия статут на книжата в средносрочния сегмент на вътрешния дългов пазар, отбелязват от финансовото ведомство.

Наблюдаваната тенденция от месец август т.г. за намаляване на доходността на първичен пазар на фона на силната волатилност на международните пазари отличава България като емитент на суверенен дълг и затвърждава статута й на нискорисков емитент в Централна и Източна Европа. Остава високо доверието на инвеститорите към политиката, насочена към постигането на нисък бюджетен дефицит и цялостна фискална дисциплина, заявяват от Министерството на финансите.

От началото на тази година България отчита излишък по текущата сметка, което явно се харесва от инвеститорите, тъй като индикира, че икономиката се е приспособила към новите глобални условия.

За първите 7 месеца на 2011 г. текущата сметка е положителна в размер на 885,8 млн. евро спрямо отрицателна в размер на 390,8 млн. евро за седемте месеца на 2010 г.

Преди това в продължение на почти 14 години тя беше отрицателна.

Баланс по текущата сметка на база последен 12-месечен период:

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:50 | 31.08.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още