Управителният съвет на Българската народна банка (БНБ) е приел изменения и допълнения в три наредби - за големите експозиции на банките, за капиталовата адекватност на кредитните институции и за управлението и надзора върху ликвидността на банките.
С наредбите се отразяват промените в директивите на ЕС за капиталовата адекватност на банките, се казва в прессъобщение на централната банка.
Друга част от промените в европейските директиви са отразени в предложените изменения в Закона за кредитните институции, които са представени за разглеждане в Народното събрание.
Промените в Наредби №7, №8 и №11 на БНБ водят до по-консервативно третиране на съответните рискове и по този начин се създават условия за по-доброто им управление в отделните банки, се посочва в съобщението.
Измененията в трите наредби влизат в сила от 31 декември 2010 г., което ще окаже влияние върху годишните отчети на банките.
С измененията в Наредба №7 за големите експозиции на банките се променя режимът за третиране на големите междубанкови експозиции. Значително се стеснява обхватът на разрешените облекчения, използвани от банките за намаляване на размера на големите експозиции.
Най-съществената промяна в Наредба №8 за капиталовата адекватност на кредитните институции е въвеждането на хармонизирани критерии и система от лимити за включване на безсрочни хибридни инструменти в първичния капитал.
Чрез подобрените възможности за включване на хибридни инструменти в капитала се позволява на банките разумно да увеличат своите източници на капитал, което ще улесни развитието на тяхната дейност.
Предоставените възможности за разнообразяване на капиталовата структура и подобряване на качеството на първичния собствен капитал ще позволи на банките по-добре да планират и управляват капиталовите си позиции, посочват от централната банка.
Измененията и допълненията в Наредба №11 за управлението и надзора върху ликвидността на банките са свързани с прилагането на хармонизирани качествени изисквания към управлението на ликвидността на банките.
Като част от управлението на ликвидността и ликвидния риск, от банките ще се изисква да поддържат ликвидни буфери за преодоляване на ликвидни затруднения при неблагоприятна среда.
С новите разпоредби се засилва приложението на стрес тестовете. Резултатите от тях ще служат за база, въз основа на която банките ще могат да определят размера и състава на ликвидните си буфери и позиции, както и да актуализират плановете си за действия при непредвидени обстоятелства и сценарий „ликвидна криза”.