IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Правителството определи приоритети за втората година на управление

Сред основните цели се посочват бюджетен дефицит до 3% от БВП и запазване на данъчните нива

15:18 | 05.08.10 г. 2
Автор - снимка
Създател
Правителството определи приоритети за втората година на управление

Запазване на фискалната и финансова стабилност на страната, на данъците на сегашното ниво и на бюджетния дефицит до 3 на сто от БВП са сред приоритетите на правителството за втората година управление. Това е записано в отчет на Министерския съвет за едногодишната работа на министрите, разпространен от пресслужбата на правителството.

Други приоритети на кабинета за следващата година са запазване стабилността на валутния борд, продължаване на подготовката на страната за членство в еврозоната.

Кабинетът ще посвети усилията си през следващата година на изпълнението на мерките и дейностите, заложени в Пътната карта за изграждане на газопровода „Южен поток“, на изпълнението на ангажиментите по изграждането на газопровода „Набуко“ и на газовите връзки с Гърция, Сърбия и Румъния.

Предстоящи за следващата година от мандата на кабинета са иницииране на разговори за изграждане междусистемна връзка с Турция, стартиране на конкурси за проучване и добив на газ на територията на България.

Преструктурирането на проекта за АЕЦ „Белене“ в посока повишаване на неговата атрактивност за балкански и европейски инвеститори и избор на консултант и стратегически инвеститор за изграждането централата, насърчаване на конкуренцията на пазара на електроенергия, работа по създаване на електроенергийна борса в България и въвеждане на нови правила за търговия в Закона за енергетиката - също влизат в приоритетните планове на правителството.

Изминалата година премина в условия на икономическа криза и в усилия на правителството да изведе икономиката на България от рецесията, да предприеме решителни действия за стабилизиране на бюджетната позиция и преодоляване последиците от глобалната криза и възстановяване на българската икономика, пише в отчета.

Приоритетите в работата бяха пряко обвързани със: „създаването на по-високи нива на добавена стойност, респективно реален растеж на БВП в условията на нарастваща конкуренция, успешно интегриране на бизнеса в единния европейски пазар, подобряване на състоянието на платежния баланс, увеличаване на заетостта, понижаване на безработицата и индиректно подобряване на благосъстоянието на живот“.

От правителството казват, че са определили основните инструменти за излизане от кризата. Това според МС са намаляването на държавните разходи, насърчаването на заетостта и поддържането на данъчна и осигурителна политика, благоприятна за българските и чуждестранните инвеститори и ориентирана към ограничаване на сивата икономика.

В подкрепа на фиска, освен по линия на свиване и реализиране на икономии в публичните разходи, бяха предприети и действия за повишаване на събираемостта на приходите и осигуряване на допълнителни източници на приходи, е записано в доклада.

За да се стимулира икономиката и потреблението бяха предприети и мерки за опростяване на данъчната система и прецизиране на данъчното законодателство. Разшириха се услугите за данъкоплатците и осигурителите за изпълнение на задълженията в условията на икономическа криза.

„Комплектността на политиките за насърчаване на инвестициите, предприемачеството, подобряването на бизнес средата имаха ключово значение и за насърчаването на износа“, казват от правителството и цитират данните за износа на страната – 19% ръст на годишна база за януари-април.

Основна характеристика на правителствената политика бе прехвърлянето на основната тежест на антикризисните мерки върху държавата, а не върху гражданите, пише в отчета.

„Намалени бяха разходите за държавата, запази се нивото на преките и косвените данъци и се осъществи механизъм за уреждане на задълженията на държавата по сключени договори за капиталови разходи и доставки на министерствата и ведомствата, които не са погасени към 31 март 2010 г. Наред с извършваното ограничаване на разходната част на бюджета, усилията бяха насочени и към повишаване събираемостта на приходната част и разкриване на нови източници на приходи в държавния бюджет.“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:09 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 1
no-credit
преди 14 години
"Подобряването на бизнес средата имало ключово значение и за насърчаването на износа, казали от правителството и цитирали данните за износа на страната 19% ръст на годишна база за януари-април.---------------------------------------Само дето не са казали, че като се погледне структурата на този ръст, се вижда че той се дължи на ценови увеличения, а количествено даже има малък спад по някои пера. Т.е. вдигнала се цената на медта на международните пазари и те отчитат ръст на износа... Ако всичките им успехи са като този, би трябвало да се съмняваме във всичко, което казват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 2
jamiemirror
преди 14 години
Това всъщност някой изобщо вярва ли го? Особено в частта за данъчната и социалната политика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още