Банките няма да могат да променят едностранно методологията за изчисляване на лихвения процент след сключването на договора за кредит. Това реши парламентът, който прие на второ четене промени в Закона за потребителския кредит.
Това е необходимата стъпка, която ще защити потребителите и ще бъде неоценима в условията на криза, каза председателят на икономическа комисия Мартин Димитров от Синята коалиция.
Янаки Стоилов от Коалиция за България посочи, че да не се допуска едностранна промяна е недостатъчна, но реална стъпка. Това предложение би ограничило възможностите за произвол на банките само в началната фаза, смята Стоилов. Той все пак оценява това, че кредитополучателят ще може да сравнява и да е сигурен, че договорът, който подписва, няма драстично да бъде променен и кои показатели ще влияят на неговата лихва.
Цвета Георгиева от "Атака" също е на мнение, че мерките, предложени от Димитров, са добри, но е много оптимистично да се смята, че ще решат проблемите с лихвения процент в България.
Проблемът, според нея, се крие в думата "едностранно", тъй като е възможно банките да принуждават отсрещната страна да се съгласява с условието. Например, ако потребителят не се съгласи, кредитът му да става веднага изискуем, обясни опасенията си тя.
Георгиева припомни, че именно "Атака" повдигна въпросът за въвеждане на държавна регулация на лихвените проценти. Няма нищо лошо в регулирането на банковия сектор, защото има монопол на банките, които си правят каквото си искат с потребителите, отбеляза Цвета Георгиева.
Депутатите решиха, че кредиторите трябва да публикуват на интернет страницата си текущия размер на използваните от тях референтни лихвени проценти и методологията си за определяне на референтния лихвен процент. Кредиторът е длъжен да поддържа на сайта си и данни за размера на всички референтни лихвени проценти, които е определил.
За нарушение както на това изискване, така и на забраната за едностранна промяна на методологията за изчисляване на лихвения процент след сключване на договор за кредит ще се налага глоба в размер от 700 до 2000 лева за физическите лица и имуществена санкция в размер от 3000 до 8000 лева за едноличните търговци и юридическите лица.
преди 14 години "Това е необходимата стъпка, която ще защити потребителите и ще бъде неоценима в условията на криза, каза председателят на икономическа комисия Мартин Димитров от Синята коалиция." - тази мярка си е абсолютно оценима.)))) Ще се повиши "Банковия лихвен процент" и от неговата промяна ще "ОЦЕНИМ" колко ще струва на "бедните" потребители. :))))Към тази цена трябва да прибавим и намалението на лихвите по депозитите!!Ако някой не може да го оцени, да ми пише!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години За нарушение както на това изискване, така и на забраната за едностранна промяна на методологията за изчисляване на лихвения процент след сключване на договор за кредит ще се налага глоба в размер от 700 до 2000 лева за физическите лица и имуществена санкция в размер от 3000 до 8000 лева за едноличните търговци и юридическите лица.това не е прозрачно:)) тя банката все си определя лихвите без да уведомява, и пак хората ли ще плащат глобите отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години а защо този господин Стоилов не коментира как така за тези 20г където беше все по вьрховете позволи да не остане българска банка , и все помагаше да се продаде всичко създадено българско отговор Сигнализирай за неуместен коментар