През последните 6-7 месеца звеното на НАП за борба с данъчните измами, съвместно с МВР, ДАНС и прокуратурата, е пресекло злоупотреби за бюджета за над 500 млн. лева. Това отчете директорът на Националната агенция за приходите Красимир Стефанов, цитиран в съобщение на финансовото министерство.
Агенцията подготвя пакет от мерки за ограничаване на злоупотребите с бюджетни средства, като една от тях предвижда намаляване на разплащанията в брой, за което вече има подготвен проект на закон.
В документа НАП предлага да не се допускат разплащания в брой за суми над 5 хил. лева. Очакванията на НАП са с подобна мярка над 90 на сто от укриваните обороти в икономиката да „излязат на светло”.
По думите на Стефанов кризата се отразява много на приходите, събирани от НАП, като най-голямо е изоставането при тези от ДДС, корпоративен данък и от държавното обществено осигуряване.
Според него причините за намаляване на приходите са обективни, което налагало и актуализацията на приходната част на бюджета.
Годишният план за приходите на НАП е изпълнен на 36,4%, или близо 4,8 млрд. лева са събраните приходи към 31 май тази година, сочат данните на НАП.
Близо 900 млн. лева по-малко приходи от данъци са постъпили в централния бюджет, а с близо 100 млн. лева по-малко са приходите от задължителни осигурителни вноски.
За първи път тази година УС на НАП изготви разпределение на плана за приходите по месеци. За изминалите пет месеца планът е изпълнен на 84,5 на сто. До края на годината прогнозите за събираемостта на приходите са за 11,7 млрд. лева. Очаква се неизпълнение на приходите от ДДС, корпоративен данък и данък общ доход, но и двойно изпълнение на приходите от дивидент за държавата.
Очакваното неизпълнение на приходите от ДДС възлиза на около 1 млрд. лева.
Прогнозираното неизпълнение на приходите от корпоративен данък възлиза на 294,5 млн. лева, а приходите от държавното обществено осигуряване се очаква да бъдат с около 250 млн. лева по-малко.
Основната причини са регистрирания спад на приходите от ДДС е похарченият през декември 2008 г. излишък, презапасяването с акцизни стоки след повишаването на акцизите върху тютюневите изделия, както и ускореното възстановяване на ДДС.
Невъзстановеният данъчен кредит в момента е на най-ниските си равнища за последните три години, а възстановеният ДДС за изминали периоди възлиза на близо 470 млн. лева, казват от НАП.
Намалението на приходите от корпоративен данък към 31 май възлиза на 275 млн. лева, а на приходите от държавното обществено осигуряване намаляват с близо 170 млн. лева за същия период. Причината е намаляването с 2 на сто на вноската за фонд „Пенсии”, увеличаването на минималните осигурителни прагове, както и намалелите регистрирани трудови договори към 30 април тази година – със 134 хиляди по-малко в сравнение с април 2009 година.
В проекта на актуализирания бюджет за 2010 г. е заложено презипълнение с около 40 млн. лева на приходите от данък върху доходите на физическите лица, отчетоха още от НАП.
преди 14 години Подкрепям плащането по банка, но не съм съгласен, че 90% от сивата икономика щяла да изсветлее по този начин. Това е една от многото мерки, които могат да се вземат и относителният и дял е много по-малък. Разбирам желанието на данъчните за по-висока ефективност - да хванат големите, защото са по-малко, пък носят повече - но в много случаи този стремеж се изкористява в опити да се изкара повече, без да се работи повече. Такъв казус е митът ДДС, което те искат, но не им се събира... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години да спират злоупотребите, ддс при такова потребление едва ли могат да разчитат да е силно отговор Сигнализирай за неуместен коментар