IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

НАП пресякла злоупотреби за 500 млн. лв., приходите от ДДС обаче не вървят

Агенцията предлага да не се допускат разплащания в брой за суми над 5 хил. лв.

11:47 | 07.06.10 г. 2
Автор - снимка
Създател
НАП пресякла злоупотреби за 500 млн. лв., приходите от ДДС обаче не вървят

През последните 6-7 месеца звеното на НАП за борба с данъчните измами, съвместно с МВР, ДАНС и прокуратурата, е пресекло злоупотреби за бюджета за над 500 млн. лева. Това отчете директорът на Националната агенция за приходите Красимир Стефанов, цитиран в съобщение на финансовото министерство.

Агенцията подготвя пакет от мерки за ограничаване на злоупотребите с бюджетни средства, като една от тях предвижда намаляване на разплащанията в брой, за което вече има подготвен проект на закон.

В документа НАП предлага да не се допускат разплащания в брой за суми над 5 хил. лева. Очакванията на НАП са с подобна мярка над 90 на сто от укриваните обороти в икономиката да „излязат на светло”.

По думите на Стефанов кризата се отразява много на приходите, събирани от НАП, като най-голямо е изоставането при тези от ДДС, корпоративен данък и от държавното обществено осигуряване.

Според него причините за намаляване на приходите са обективни, което налагало и актуализацията на приходната част на бюджета.

Годишният план за приходите на НАП е изпълнен на 36,4%, или близо 4,8 млрд. лева са събраните приходи към 31 май тази година, сочат данните на НАП.

Близо 900 млн. лева по-малко приходи от данъци са постъпили в централния бюджет, а с близо 100 млн. лева по-малко са приходите от задължителни осигурителни вноски.

За първи път тази година УС на НАП изготви разпределение на плана за приходите по месеци. За изминалите пет месеца планът е изпълнен на 84,5 на сто. До края на годината прогнозите за събираемостта на приходите са за 11,7 млрд. лева. Очаква се неизпълнение на приходите от ДДС, корпоративен данък и данък общ доход, но и двойно изпълнение на приходите от дивидент за държавата.

Очакваното неизпълнение на приходите от ДДС възлиза на около 1 млрд. лева.

Прогнозираното неизпълнение на приходите от корпоративен данък възлиза на 294,5 млн. лева, а приходите от държавното обществено осигуряване се очаква да бъдат с около 250 млн. лева по-малко.

Основната причини са регистрирания спад на приходите от ДДС е похарченият през декември 2008 г. излишък, презапасяването с акцизни стоки след повишаването на акцизите върху тютюневите изделия, както и ускореното възстановяване на ДДС.

Невъзстановеният данъчен кредит в момента е на най-ниските си равнища за последните три години, а възстановеният ДДС за изминали периоди възлиза на близо 470 млн. лева, казват от НАП.

Намалението на приходите от корпоративен данък към 31 май възлиза на 275 млн. лева, а на приходите от държавното обществено осигуряване намаляват с близо 170 млн. лева за същия период. Причината е намаляването с 2 на сто на вноската за фонд „Пенсии”, увеличаването на минималните осигурителни прагове, както и намалелите регистрирани трудови договори към 30 април тази година – със 134 хиляди по-малко в сравнение с април 2009 година.

В проекта на актуализирания бюджет за 2010 г. е заложено презипълнение с около 40 млн. лева на приходите от данък върху доходите на физическите лица, отчетоха още от НАП.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:38 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 0
Спящият бик
преди 14 години
Подкрепям плащането по банка, но не съм съгласен, че 90% от сивата икономика щяла да изсветлее по този начин. Това е една от многото мерки, които могат да се вземат и относителният и дял е много по-малък. Разбирам желанието на данъчните за по-висока ефективност - да хванат големите, защото са по-малко, пък носят повече - но в много случаи този стремеж се изкористява в опити да се изкара повече, без да се работи повече. Такъв казус е митът ДДС, което те искат, но не им се събира...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 0
Libor
преди 14 години
да спират злоупотребите, ддс при такова потребление едва ли могат да разчитат да е силно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още