България няма да продава еврооблигации, въпреки че бюджетният дефицит за тази година се очаква да надхвърли прогнозите, е заявил в интервю за Bloomberg подуправителят на Българската народна банка Калин Христов.
“Финансовото министерство не иска да продава в момента еврооблигации, за да покрие бюджетния дефицит”, е посочил Христов. Той е уточнил, че за тази цел ще се използва фискалния резерв в размер на 6 млрд. лв. и около 800 млн. лв. от търговските банки.
По-рано днес, след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, бе обявено, че очакваният дефицит по държавния бюджет, след актуализацията му, е 3,9% от прогнозния брутен вътрешен продукт.
Преди заседанието на съвета председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев каза, че в проекта за актуализация на държавния бюджет е записан 4,8% бюджетен дефицит за тази година.
В началото на май финансовият министър Симеон Дянков заяви след заседание на кабинета, че бюджетът ще бъде актуализиран и че правителството планира продажба на облигации. Впоследствие Дянков се отказа от еврооблигациите.
Христов е заявил още, че централната банка има различни виждания от правителството по отношение на растежа. БНБ очаква брутният вътрешен продукт да нарасне с 0,5 на сто тази година, докато оценката на правителството е за ръст от 1%, е посочил Кирил Христов.
преди 14 години дали не са пропуснали че фискалния резерв са надсъбрани данъци? и защо с надсъбраните данъци ще се плаща за тютюн и нереформирани сектори като здравеопазване, инвалдини пенсии и МВР. Сектори и чиновници, които и досега са ни смукали като пиявици отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години до скоро се колебаех относно две качества на Б.Борисов - суетата и решителността. Орязването на бюджетни разходи е непопулярен метод и удря директно по розовият имидж на премиера. Неотдавна се прокламираше в медийното пространство, че Б.Б. иска да остане и в историята като положителен герой, но дали решителността му е по-голяма от суетата и личният интерес, за да постигне това? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Лично според мен България не трябва да емитира облигации за да си покрие дефицита. Подобен ход би имал по-скоро краткотраен ефект и отрицателен погледнато в бъдещето. Емитирането на каквито и да е облигации би ни приближило до ситуацията в която се намира Гърция а именно по-близо до ръба на безизходицата. Наистина има смисъл в това да се наливат средства в икономиката в условията на криза за да се съвземе, но не и при условие, че цената на привл кптл е в пъти по-висока отколкото при др обстятлст отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години колко пъти вече ще си ревизираме прогнозата за дефицита и кога накрая ще видим наистина мерки за свиване на разходите?а К.Христов направо откри топлата вода с това твърдение отговор Сигнализирай за неуместен коментар