IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Парламентът прие правила за избор на председател на КПКОНПИ

Депутатите имат две седмици да излъчат кандидати

15:58 | 22.07.22 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	От депутатските банки Асен Балтов (ГЕРБ) размаха снимка с портрета на Рашков. <em>Снимка: БГНЕС</em></p>
<p>
	&nbsp;</p>

От депутатските банки Асен Балтов (ГЕРБ) размаха снимка с портрета на Рашков. Снимка: БГНЕС

 

Парламентът прие процедурните правила за условията и реда за предлагане на кандидати и избор на председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ). 136 депутати гласуваха „за“ проекта на решение, други 36 бяха „против“, без въздържали се, предава БТА.

Въпреки че имаше предложение срокът за внасяне на номинациите да бъде съкратен на пет дни, депутатите запазиха досегашното изискване това да става до 14 дни от приемането на правилата. Номинациите се правят от народни представители.

Кандидатите трябва да имат завършено юридическо образование. Те следва да представят удостоверение за юридическа правоспособност. Необходим е стаж от най-малко 10 години. Свидетелство за съдимост също е сред задължителните документи. Публикуването на предложенията и документите се извършва в съответствие със Закона за защита на личните данни и закона за защита на класифицираната информация. Кандидатите дават съгласие да им бъде извършена проверка за принадлежност към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия. 

Предложенията, приложенията към тях и името и мотивите на издигнатия кандидатурата народен представител се публикуват в срок до два работни дни от получаването им на интернет страницата на парламента. 

Изслушване се провежда на открито заседание на Комисията за превенция и противодействие на корупцията не по-късно от седем дни преди провеждане на избора. Изслушването се излъчва в реално време на сайта на Народното събрание. Вносителят на предложението представя кандидата в изложение до две минути. Номинираните имат възможност до 15 минути устно да направят допълнения относно своята професионална биография.  Депутатите могат да отправят въпроси, на които кандидатите да отговарят. 

Пленарното заседание, на което ще бъдат представени и предложени за гласуване номинациите, също се излъчва онлайн. Състои се и разискване, а гласуването се извършва поотделно за всеки кандидат. 

За избран ще се смята претендентът, получил повече от половината от гласовете на присъствалите в залата депутати. Ако няколко кандидати са получили повече от половината от гласовете на присъстващите в зала, избран е кандидатът, получил най-много гласове „за“. Когато никой не получи необходимите гласове, се провежда повторно гласуване. Ако и тогава никой от кандидатите не събере нужният брой гласове, депутатите приемат решение за откриване на нова процедура за избор.

Ако след това гласуване няма избран нов председател на КПКОНПИ, тогава е предвиден втори тур, в който участват двамата кандидатите, събрали най-много гласове в предходната процедура.

Обсъждането на правилата за избор на ръководител на антикорупционната комисия доведе до спорове между депутатите. От ГЕРБ-СДС и ДПС предположиха, че правилата се приемат за конкретен човек, който да оглави КПКОНПИ. Те припомниха, че "Продължаваме промяната" (ПП) са обявили, че подкрепят вътрешния министър в оставка Бойко Рашков за председател на КПКОНПИ.

От ПП призоваха опозицията да се занимава само с процедурните правила, без да се губи парламентарно време в коментари за конкретни имена. Въпреки призивите и на временно изпълняващия длъжността председател на Народното събрание – Мирослав Иванов, да не се излиза извън темата, дебатът продължи над три часа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:28 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още