Направеното от правителството на "Продължаваме промяната" е закъснял, но много важен ход, изтъкна пред БНТ Надежда Нейнски, бивш външен министър, коментирайки експулсирането на 70 руски дипломати от страната през миналата седмица.
„Разколебаване не може да има, защото става въпрос за българската национална сигурност", категорична е тя.
Нейнски повдигна въпроса колко дълбоко е стигнала руската хибридна пропаганда през годините и колко сериозен е проблемът с проникването на това влияние в България. Според нея случващото се е отвоюване на суверенитет и начертаване на червена линия, която няма да бъде прекрачвана.
"Тази позиция е много важно да бъде удържана и да не се превърне в еднократен акт, след който да се започнат компромиси. Моментът е изключително важен в българската политика - всички партии трябва да се определят по този въпрос. Затварянето на руското посолство е решение на Руската федерация. Ако българо-руските отношения почиват на този императивен тон, на този маниер на вмешателство във вътрешните работи на България, това не са приятелски отношения", допълни Нейнски.
По думите ѝ натискът, манипулациите и откритото вмешателство в българския политически и икономически живот в България не е от вчера.
"Войната в Украйна застрашава сигурността в Черно море, Европа, включително и в България. Очевидно е, че руските дипломати, които са застрашавали българската национална сигурност, имат своите помагачи в България. Тези връзки лесно могат да бъдат проследени и вероятно службите са ги проследили", добави Надежда Нейнски.
Според нея актът с изгонването на руските дипломати е само първата крачка, тъй като трябва да стане ясно кои са хората, с които те са си партнирали срещу българските интереси. "Вероятно им се плаща, други го правят от вътрешна убеденост", поясни бившият външен министър. Тя прогнозира, че скандалът няма да отшуми.
"Вариантът с предсрочните избори крие рискове, въпросът с преговорите в рамките на това мнозинство също не е безпроблемен", каза още Надежда Нейнски.
По темата за изгонването на 70 руски дипломати говори пред БНТ и депутатът от "Демократична България" (ДБ) Иво Мирчев. По думите му българските служби са „пробити“ – в тях има хора, които не работят за България.
"Чужди сили са стигнали до върховете на държавата. Има зависими хора във върховете на държавата. Въобще не визирам президента. Хора, от които зависят много неща в страната, са зависими и са били в контакт с тези служби", изтъква Мирчев.
Според него Държавна агенция „Национална сигурност (ДАНС) е най-малко проблемна. Най-проблемни са Държавна агенция "Разузнаване" и Военното разузнаване.
Като пример за подобни проблеми той визира гранично контролно-пропускателен пункт "Капитан Андреево", където е имало сигнали за контрабанда, а „службите нищо не правят“.
Мирчев посочи, че ако ДБ бъде в управлението, ще настоява за категорична реформа на тези служби.
„Прокуратурата в България също не работи за българския интерес, а работи, за да обслужва интереса на определена група хора“, изтъква Мирчев, определяйки такива лица като "хора от подземния свят, които имат определени интереси".
Депутатът посочи, че няма доверие на прокуратурата и даде пример, че когато даден случай влезе в прокуратурата, се потулва или виновникът се вика и се предупреждава да прави каквото му кажат и "го държат на трупчета, за да не бъде осъден".
"Такива случаи има много - те се превръщат в едни политици зомбита или във висши държавници зомбита на ръчно управление от прокуратурата", подчерта Мирчев.
По думите му няма точен момент за изгонване на руски дипломати. Подобни сигнали е имали и в предишни години. „Дали е рано или късно за изгонването, какви доказателства има и кой ще ни ги покаже - важното е, че правителството и Кирил Петков направиха нещо, което е трябвало да направят други правителства“, изтъква Мирчев.
Според него е обществена тайна, че руските дипломати често се занимават с разузнавателна дейност и вършат неща, които не са в интерес на България.
"Те бяха изгонени за действия срещу интересите на България, което са стандартни процедури. Не се е случило нещо толкова безпрецедентно", каза Мирчев и напомни, че в ДАНС беше хваната цяла клетка на руското разузнаване.
Депутатът от ДБ призова и за работещи регулатори, като каза, че Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) също не работи, защото "няколко души там не обслужват националния интерес, а тесни корпоративни интереси". В тази връзка Мирчев уточни, че днес в полунощ хората вече ще могат да се възползват от отстъпката си от 25 стотинки за литър гориво на бензиностанциите.
По отношение на преговорите за нов кабинет Мирчев посочи, че ДБ и „Продължаваме промяната“ нямат различия при приоритетите - борбата с инфлацията, еврозоната и „Шенген“. За геополитическата независимост за България нямат противоречия с БСП. Той обаче допълни, че е сложно да седнат заедно с БСП на една маса за преговори за общо управление.
преди 2 години И това ни беше вънкашен министер някога. Преводачка и нищо повече. Сега пак превожда. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години тая тъй и не успя да убеди електората , че освен между краката си ,има и нещо друго забележително ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар