Големите проблеми на отрасъл „Строителство“ в България са свързани с политическия натиск върху държавните агенции и несправедливото отношение към реалните строители на обектите - подизпълнителите и малките фирми. Това коментира Мирослав Мазнев, зам.-председател на Обединението на строителите в България, в ефира на „Бизнес старт“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Той посочи, че на служебните кабинети са им били необходими месеци да установят какви договори са подписвани. „Това липсва като ежедневна информация. АПИ работи така заради липсата на контрол, те са под натиск. Служителят знаят много добре как трябва да се направят ремонтите, но им е казано „няма да пипате“, заяви Мазнев.
„Няма човек в министерството [на регионалното развитие], който да познава и да разбира работата на АПИ и те са абсолютно безпризорни“, коментира гостът.
Според него липсата на контрол е основната причина за политическия натиск върху агенцията, а и върху строителния бранш като цяло. По негови думи това е причината за протестите неотдавна, които Мазнев определи като „политически водевил“.
„Вместо да се решат проблемите на този отрасъл, той се използва за политически игри. Някои групи фирми непрекъснато разиграваха този водевил, за да се харесат на определен кръг хора и да могат шепа хора от бранша да бъдат облагодетелствани от тази система. Ние смятаме това за крайно несправедливо, защото по този начин хиляди хора остават без сигурно бъдеще и хляб“, категоричен е той.
Гостът посочва, че реалните строители на повечето обекти са малките фирми и подизпълнители, които често дори не фигурират в договорите и в резултат на това са ощетени.
„Подизпълнителите, малките и средни фирми изпълняват над 85% от строителния процес, а остават скрити. Обществена тайна е, че някои са скрити и като подизпълнители, записани са само като доставчици и нямат възможността да си вземат парите, а с начина на категоризиране с камарата на строителите не могат да вземат и официалните категории. Държавата дълги години държи бранша извън правилата, как са извършвани и възлагани ремонтите. Мислите ли, че администрацията не знае кое е основен ремонт и кое текущ, за да го възлагат? Знаете ли колко документи с невярно съдържание излизат от АПИ? Те много добре знаят кои са реалните изпълнители, защото правят месечни проверки на обекта. Въпреки това подписват протоколи с невярно съдържание“, отбелязва той.
За да се разреши проблемът, е нужна политическа воля и нов механизъм на управление. „Специалисти ще се намерят, когато се създаде спокойна и нормална атмосфера на работа. Правилата да бъдат ясни. Държавата трябва да създаде структура, която реално да следи отрасъл строителство. Той събира много средства в себе си и това предизвиква интерес, а средствата отиват там, където не е прозрачна работата. Проблемите идват, защото раздаването на поръчките е базирано на съмнителни процедури“.
Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 2 години Строителния отрасъл в България е една огромна пералня за пари които в основната си част идват от кражби и далавери в правителствените кръгове от хората във властта и техните семейства отговор Сигнализирай за неуместен коментар