Годишната инфлация в България за май 2022 г. спрямо същия месец на миналата година достигна 15,6%. Това става ясно от данни на Националния статистически институт (НСИ), публикувани днес. Припомняме, че индексът за април бе 14,4%.
Само за май повишението на цените е 1,2%, а средногодишната инфлация за периода юни 2021 - май 2022 г. спрямо периода юни 2020 - май 2021 г. е 8,1%.
12-месечната средна стойност на Хармонизирания индекс на потребителските цени е 13,4%. Именно това е един от Маастрихтските критерии, който ще бъде взет предвид по пътя на България към влизането в еврозоната.
Става дума за критерият за ценова стабилност, според който средният темп на инфлация следва да не надвишава с повече от 1,5 процентни пункта средния темп на инфлация в трите държави членки с най-добри резултати в областта на ценовата стабилност.
Припомняме също, че в последния доклад на ЕЦБ за нивото на конвергенция на страните извън еврозоната се посочва, че огромният проблем за влизането на България в еврозоната остава инфлацията и донякъде дефицитът. Според ЕЦБ ценовите равнища ще останат високи в дългосрочен план.
От Министерство на финансите очакват инфлацията в края на 2022 г. да достигне 11,6 на сто, като водещ "принос" за това ще имат храните, чието поскъпване ще се ускори до 23,9 на сто на годишна база през декември. Цените на услугите ще се повишат с 9,8 на сто в края на 2022 г., а на неенергийните нехранителни стоки - със 7,1 на сто, а при транспортните горива се очаква забавяне на темпа до 13,9 на сто в края на годината.
infl
Според данните на НСИ през май 2022 г. спрямо предходния месец цените на хранителни продукти и безалкохолни напитки са се увеличили с 1,8%. Поскъпването при облеклата и обувките е 1,1%, при транспорта – 3,2%. Ръст от 2% има при цените в хотели и ресторанти.
По-конкретно при храните оризът е поскъпнал с 2,8%, а брашното с 2,1%. Увеличение има при хляба – с 9,4%. Цената на рибата е с 8,2% по-висока спрямо април. Повишение има при почти всички групи храни.
Горивата също поскъпват. Цената на дизеловото гориво скача с 5,1%, на бензин А95Н - с 4,7%, бензин А100Н - с 4,4%, газ пропан-бутан - с 0,3%.
преди 2 години Браво на нашите управници. Българската инфлация бие двойно западно западно-европейската. Ако изчакаме до края на годината, може да я бием и тройно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Екстра е височката инфлация ... плющим цените здраво ... :))) ... Копейките за кво ривете ?! Нали рублата дърпа , все сте напред ... Ние с левчетата и еврата да му мислим ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До голяма степен махането на ддс няма да има ефект върху цената, защото много хлебопроизводители така или иначе не са регистрирани по ддс. Ако им някои виновен не е спекулантите или капиталистите а политиците и централните банкери отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До голяма степен махането на ддс няма да има ефект върху цената, защото много хлебопроизводители така или иначе не са регистрирани по ддс. Ако им някои виновен не е спекулантите или капиталистите а политиците и централните банкери отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Мерзки типове са планирали световен глад и ще си гонят обявените цели. Засега в Украйна не успяха да гепят зърното, но светът е в техни ръце. Отсега обявяват, че Русия била откраднала украинското зърно и затова не трябвало от нея да купуват никакво зърно. Канят се да блокират руския износ. Та ще останат не само без газ и бензин, но и без хляб. А после мръсснишки ще обвиняват Путин. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Хлябът поскъпнал с 10% за последния месец!!! Защо бе, хора? Пшеницата дори отстъпи от максималните нива с поне 10-12%, ел.енергията в никакъв случай не е по-висока от преди 3-4-5 месеца. Дори напротив! Чиста спекула. Чуха, че ще премахнат ДДС на хляба и затова напомпиха цените, та после всичко да остане пак при тях, а не като реално намаление за хората. отговор Сигнализирай за неуместен коментар