Нямаме доверие в това правителство, коментира депутатът от ГЕРБ Тома Биков пред журналисти в кулоарите на Народното събрание по повод настъпилата криза в управлението. Според него правният ход в момента е премиерът Кирил Петков да поиска вот на доверие от парламента, а в отговор на въпрос как ГЕРБ ще гласува при такъв сценарий той допълни, че най-голямата опозиционна партия няма доверие на управляващите.
"Очевидно е, че това правителство с този мандат и с този персонален състав не може да продължи да работи", категоричен е депутатът и допълни, че работата на Народното събрание е блокирана.
Биков допълни още, че ГЕРБ е носила отговорност като управляваща партия, но няма да носи такава като опозиционна. В сряда премиерът Кирил Петков коментира, че "Продължаваме промяната" ще опита да продължи мандата си с правителство на малцинството.
Биков не отговори конкретно на въпрос дали ГЕРБ би поискала вот на недоверие към управляващите. По конституция такова искане се разглежда, ако бъде внесено от най-малко 1/5 от депутатите, или 48 депутати. Парламентарната група на "ГЕРБ - СДС" има 59 представители в Народното събрание.
Междувременно стана ясно, че вицепремиерът и министър на регионалното развитие Гроздан Караджов е депозирал оставката си. Засега останалите министри на "Има такъв народ" (ИТН) - външният министър Теодора Генчовска, министърът на енергетиката Александър Николов и министърът на спорта Радостин Василев, не са коментирали какви са плановете им.
Караджов, Генчовска и Василев напуснаха демонстративно засадението на Министерския съвет вчера (8 юни), когато правителството разгледа актуализацията на бюджета. Александър Николов не присъства на това заседание.
Тома Биков коментира, че ГЕРБ-СДС няма да подкрепи актуализацията на бюджета. Що се отнася до евентуални персонални промени в правителството, той уточни, че първо трябва да се види какви са те.
Законодателството у нас не поставя срок, в който премиерът да предложи за гласуване от депутатите промени в състава на кабинета при депозирани оставки от свои министри. Това означава, че дори и "оттеглени" от своя лидер, министрите на ИТН може да работят месеци "в оставка".
Свидетели сме на грубо погазване на етични норми между политиците, език на омразата и взаимни обвинения в управляващата коалиция, смятат още в ГЕРБ по повод случващото се в управляващата коалиция.