Предприемачеството е възможност да променим икономиката и да дадем път на младите хора, за да започнат успешен собствен бизнес. Това заяви министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер, който откри финала на Националния конкурс „Най-добър младежки стартъп за 2022 г.“, организиран от СУ „Св. Климент Охридски“ и Фонд на фондовете, под патронажа на Министерството на иновациите и растежа.
„Фондът на фондовете подкрепя стартиращи компании както през инструментите за дялови инвестиции, така и през дълговите инструменти по микрокредитиране. Общата стойност на ресурса, предоставян през инструментите за дялови инвестиции, е 279 млн. лева публичен ресурс, като е привлечен и частен за още близо 80 млн. лева. Ресурсът е със срок на реализация до края на 2023 г.“, съобщи той. Към края на първото тримесечие на тази година през фондовете за дялово финансиране са подкрепени близо 170 стартъпа с потенциал за растеж, посочи още Лорер.
37 отбора са участвали в конкурса, като десет отбора са финалисти, уточниха от Министерството на иновациите и растежа. Всички те са студенти в български университети и младежи до 29-годишна възраст с иновативни бизнес идеи.
Лорер посочи, че една от основните цели на конкурса е да се насърчи именно младежкото предприемачество, както и да се обучат студентите как да изготвят бизнес планове и да представят идеите си пред инвеститори.
По думите му, една от основните задачи е да се развият иновационните умения на младите хора и да се информират за възможностите за финансиране на стартъпи.
„Предприемачеството е пътят, по който младежите могат да създадат своето бъдеще. Държавата ще подпомогне всяка добра и смела идея с всички финансови инструменти по програмите и менторство“, подчерта министърът.
Министърът обяви още, че към инструментите, насочени към компании в ранен етап на развитие, са предвидени акселераторски програми, предоставящи стратегическа подкрепа, обучение, менторство и мрежа от контакти.
„Фондовете, насочени към компании в начална фаза, разполагат още с допълнителен ресурс за предоставяне на ликвидна подкрепа в отговор на предизвикателствата, породени от Covid-19 кризата“, обясни Даниел Лорер.
преди 2 години Няколкостотин милиона държавна пара. За нищо. И потрошени още милиарди покрай цирка "иновация" от посредствени тарикати. отговор Сигнализирай за неуместен коментар