Повече възможности за включване на неактивните лица на възраст от 16 до 65 години в пазара на труда се залагат чрез промени в Закона за насърчаване на заетостта. На второ четене беше приет законопроект, внесен от Деница Сачева (ГЕРБ-СДС) и група народни представители, предава БТА.
Измененията предвиждат към Агенцията по заетостта да бъде създаден електронен регистър, който да поддържа данните за тези граждани. За целта Агенцията ще обменя данни с други институции като Националната агенция за приходите, Министерството на образованието и науката, Главната дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Главната дирекция „Изпълнение на наказанията“, Агенцията по социално подпомагане, Агенцията за хората с увреждания и други.
Регистърът няма да е публичен и информация за данните в него няма да може да се получава по реда на Закона за достъп до обществена информация. Условията и редът за обмена на информация и за съвместната дейност на институциите се определя с акт на Министерския съвет.
С друга част от промените законопроектът регламентира финансирането със средства от държавния бюджет на процедури по валидиране на професионални знания, умения и компетентности на безработни лица, регистрирани в бюрата по труда, с цел улесняване на достъпа им до обучение за придобиване на професионална квалификация. Чрез процедурите по валидиране, които ще бъдат безплатни за безработните лица, ще бъдат установени, оценени и признати професионални знания, умения и компетентности, които тези лица са придобили чрез професионален опит, по неформален път или самостоятелно учене.
Целта е след идентифицирането на неработещите те максимално бързо да бъдат приобщени към пазара на труда.
В изказването си в пленарната зала Деница Сачева отбеляза, че неактивните хора са сериозен резерв на пазара на труда. По думите ѝ с направените законови промени Агенцията по заетостта ще може да си взаимодейства активно с институциите за анализирането, намирането и осъществяването на контакт на тези лица в трудоспособна възраст.
Пред журналисти Сачева даде пример, че вместо един човек, който е прекъснал образованието си, за да се грижи за болен родител, да бъде връщан да завърши образованието си, може да се използват неговите вече придобити умения за болногледач. Тя коментира, че образованието е важно, но в случая се акцентира върху уменията, които ще гарантират бързото намиране на работа.
Депутатите приеха и предложение на „Продължаваме промяната“, с което ще се даде възможност чужденците с временна закрила у нас да започнат по-бързо работа на българския пазар на труда. Сачева посочи, че това е насочено предимно към украинците.
Заместник-председателят на парламента и депутат от „Възраждане“ Цончо Ганев възрази да се дават средства за обучения на чужденците. „Не сме съгласни от българския бюджет да излизат такива средства, при положение че сме крайно бедни“, каза той.
„Бедни сме, защото сме необразовани, а сме необразовани, защото сме бедни. Трябва да прекъснем този порочен модел“, отвърна му Илин Димитров от „Продължаваме Промяната“.
Той заяви, че по данни на големите работодателски организации на пазара на труда не достигат над 400 хил. души. Според него има възможност да се интегрират хората, дошли от Украйна. "66 процента от тях са висшисти, разбира се, че ще ги обучим и ще ги използваме в нашата икономика", каза Димитров.