IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какво е състоянието на застрахователния пазар в България?

Пандемията до голяма степен повлия на нагласите на хората към застрахователните продукти, коментират специалисти

14:56 | 17.04.22 г. 2
<p>
	<em>Снимки: Investor Media Group</em></p>

Снимки: Investor Media Group

2021 година постави нови акценти на застрахователния пазар - животозастрахователният сектор отбеляза над 30% ръст в брутния премиен приход. Общото застраховане записа ръст около 8% и вече има пазарен дял над 80%, а животозастраховането, след доста бурен ръст, достига 19% пазарен дял.

Пандемията до голяма степен повлия на нагласите на хората към застрахователните продукти. Застраховките "Живот", свързани с инвестиционния фонд, имат редица предимства. Кои са те, как клиентите да проявяват гъвкавост при своя инвестиционен избор, както и други теми, свързани с предизвикателствата пред застрахователния пазар коментират специалисти и хора от бизнеса в специалното студио "Застраховки "Живот" - защита и инвестиции" на Bulgaria ON AIR.

Българите вече мислят повече върху застраховане на живота и здравето си

"На Запад животозастраховането е този сектор, който е по-големият в сравнение с общото застраховане. Средно за Европа делът на животозастраховането в общия приход е 56%. Към това добавяме здравното застраховане с още 19% и за общото застраховане остава останалата част", коментира зам.-председателят на КФН и ръководител Застрахователен надзор Владимир Савов в специалното студио "Застраховки "Живот" – защита и инвестиции".

Той поясни, че в България ситуацията е обърната - общото застраховане има пазарен дял над 80%, а животозастраховането, след доста бурен ръст, достига 19% пазарен дял.

"2021 година постави друг акцент. Животозастрахователният сектор отбеляза над 30% ръст в брутния премиен приход. Докато общото застраховане показа приличен ръст около 8%", каза Савов. По думите му две групи фактори оказват влияние върху това явление. "От една страна пандемията и рисковете, които виждаме от войната. Природните бедствия може би заставиха хората повече да мислят върху застраховане на живота и здравето си", подчерта Савов пред Bulgaria ON AIR.

Той добави, че много ниската или липсата на доходност по банковите депозити накара потребителите да потърсят друг инструмент, към който да насочат вниманието си, където има баланс между дългосрочност и доходност. По думите му застраховките "Живот" са показали много добър ръст. 

В България липсват познания за животозастраховането

В България липсват познания за животозастраховането, а причините за това, че в България в животозастраховането всичко е с главата надолу, са липсата на познания и разбирания за продуктите. Това заяви изпълнителният директор на ЗАД "Алианц България" и член на УС на АБЗ Веселин Ангелов в специалното студио "Застраховки "Живот" - защита и инвестиции". По думите му целта на бранша от няколко години е насочена кампания за популяризиране на такъв тип застраховки. "Ние още като народ не сме възприели, че съществуват финансови рискове. Животозастраховането именно за това се грижи - за превъзмогване на тези финансови затруднения", отбеляза гостът.

Той добави, че основният принцип на животозастраховането е прехвърлянето на риска от раждането до момента, в който не сме трудово активни, за да бъдем обезпечени.

"Пандемията до голяма степен повлия на нагласите на хората - започнаха да гледат все повече за здравето си и рисковете, които са около нас. Вярвам, че тази тенденция ще продължи и за бъдеще", каза още Ангелов пред Bulgaria ON AIR.

По думите му банките бележат съществен ръст на тема животозастраховане - голяма част е инвестиционни застраховки, които се явяват алтернатива на традиционните спестовни продукти. Гостът поясни, че голям тласък в животозастраховането са дали инвестиционните застраховки.

Въпрос на застрахователна култура

"Въпросът стои публично и се обсъжда. Ниска ни е застрахователната финансова култура. Изобщо в обществените отношения тази култура е много ниска. Това може да го видите не само в животозастраховането, но и в общото застраховане, защото самият факт, че то се доминира от задължителните застраховки, това е резултат от същия феномен. С едри крачки се движим в правилната посока", заяви главният изпълнителен директор и председател на ЗЕАД "Булстрад Живот Виена Иншурънс Груп" ЕАД Светла Несторова в специалното студио "Застраховки "Живот" – защита и инвестиции".

По думите ѝ застраховките "Живот", свързани с инвестиционния фонд, имат редица предимства. 

"Те за първи път в нашата нова история отварят вратата пред българските граждани за един изключително лесен достъп до международни инвестиционни пазари, до много качествени инвестиционни фондове, и то при условия, които никой никога не си е мечтал да има", допълни Несторова пред Bulgaria ON AIR.

"Всеки човек, който си направи такава застраховка, влиза в тези инвестиционни пазари на същите условия, на които влизат големите банки и големите пенсионноосигурителни компании, които управляват милиарди", посочи гостът.  

Тя изтъкна, че това е форма на инвестиция, при която ти можеш да ползваш застрахователна защита. 

"Това да имаш застрахователна защита е в центъра на предимствата на тези продукти. Повечето от продуктите на пазара се предлагат с много атрактивни допълнителни покрития. Няма форма на инвестиране, която може да ти даде този тип защита, която ти дава инвестирането при застраховател", заключи Светла Несторова. 

Как клиентите да проявяват гъвкавост при своя инвестиционен избор?

"Ако един човек засади дръвче в градината си, всеки ден ще отиде да го полее, но не може да очаква на петия месец да даде плод, трябва дисциплина. Същото нещо е и с този тип продукти - инвестиционните пакети. Когато говорим за емоция, човек трябва да осъзнае, че това е продукт, който има нужда да порасне и да заработи за неговия плюс. Продуктът като фондове е изключително гъвкав - той дава възможност човек да инвестира в различни фондове в различни държави, различни пазари и индустрии", каза управляващият партньор и директор на "Life Partners" Bulgaria Ивайло Пеев в специалното студио "Застраховки "Живот" – защита и инвестиции".

Той поясни, че ако клиентът има грешни разбирания за продукта, ще остане разочарован. По думите му страхът никога не е добър съветник, най-добрият съвет е човек да бъде търпелив, когато пазарите вървят надолу.

"Ако човек не е доволен от развитието на фондовете, които е избрал, той има възможност да смени тези, в които е инвестирал. Моят съвет е задължително да получи професионална консултация от човека, който е работил с него преди това. Много често грешните решения се взимат и заради липсата на информация", добави Пеев пред Bulgaria ON AIR.

Застраховките "Живот" са магически продукт с добри инвестиционни резултати

"Застраховките "Живот" са един магически продукт. Любим за индустрията за управление за активи, защото решава най-важния въпрос пред инвеститорите - държи техните емоции под контрол, вследствие на което се получава и най-добра доходност", заяви мениджърът за България на "Амунди" Явор Ачев в специалното студио "Застраховки "Живот" – защита и инвестиции".

Той поясни, че характеристиките на застраховките "Живот" с инвестиционен фонд и това, че до петата година от сключването на застраховките имат допълнителни такси при предсрочно прекратяване, държи инвеститорите на пазара и те имат по-добри резултати.

"Има изследвания, които показват, че първата година след инвестицията най-много влияят страхът и алчността - така наречените неизвестни фактори. Но след това всяко тримесечие компаниите публично изкарват своите резултати. Въпреки геополитическата обстановка, която е изключително неблагоприятна, пазарите през последните две седмици нараснаха, защото компаниите изкарват силни резултати", добави Ачев.

По думите му, за да бъде един фонд включен в застраховка "Живот", той преминава през много проверки. Гостът подчерта, че фондовете, които са подбрани в тези застраховки, са първокласни.  

"Криптовалутите са много актуална тема. Все още те не са познати като актив. Нямаме достатъчно история. Изключително са волатилни. В нашето дружество не минават проверката как да ги оценим - на база на какво? На този етап смятаме, че те не биха покрили изискванията да бъдат включени в една застраховка "Живот", обясни Ачев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:37 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 5 rate down comment 1
Momchil_Matev
преди 2 години
Българските застрахователи прибират пари, а после не искат да плащат. И често оправданията са чисто формални и бюрократични.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 2
ing5rov
преди 2 години
застраховането е узаконена кражба и рекет .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още