IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Премиерът: Очакваме Пътната карта за членство в ОИСР

Кирил Петков изрази надежда за напредък по темата още в рамките на следващите няколко месеца

13:50 | 09.04.22 г. 2
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Матиас Корман и Кирил Петков. Снимка: Правитествена пресслужба</em></p>

Матиас Корман и Кирил Петков. Снимка: Правитествена пресслужба

България очаква да получи своята Пътна карта за присъединяване към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), за да започне активно работата по нея. Това заяви министър-председателят Кирил Петков в рамките на срещата си в Делфи с генералния секретар на организацията Матиас Корман, цитиран от правитествената пресслужба.

Премиерът изрази надежда за напредък по темата още в рамките на следващите няколко месеца. Петков изтъкна, че България цени високо взетото през януари решение на ОИСР да започне разговори за присъединяване и специално благодари на Матиас Корман за активната му и последователна позиция в полза на това решение.

Министър-председателят покани генералния секретар на ОИСР да посети България в най-скоро време и в повече детайли да бъдат обсъдени следващите стъпки, които страната ни предстои да направи по пътя си към членство в организацията.

Премиерът Петков посочи, че задълбочаването на сътрудничеството на България с ОИСР е от съществена полза както за провеждането на редица ключови реформи в нашата страна, така и за укрепването на регионалния и глобалния обхват на самата организация. Министър-председателят посочи, че страната ни споделя ценностите на ОИСР и подкрепя тяхното популяризиране, а в настоящия момент е по-важно от всякога да има общност от страни, обединени от такива споделени ценности.

Процесът по присъединяване включва задълбочена оценка на над 20 технически комисии за съответствието на страните със стандартите, политиките и практиките на ОИСР.

Вследствие на тези технически прегледи и преди официална покана за членство може да бъде изискана промяна в законодателството на страните, техните политики и практики, отбелязват от ОИСР в съобщение през януари.

Техническите прегледи ще покриват широк набор от политики и ще са фокусирани върху приоритетни въпроси като свободна търговия и инвестиции, напредък в публичното управление, антикорупционни мерки, както и ефективна защита на околната среда и мерки срещу изменението на климата.

От организацията уточниха в началото на годината, че няма краен срок за завършване на процеса по членство. Резултатите и времевата рамка ще зависи от капацитета на всяка една от държавите за адаптиране и напасване спрямо стандартите и практиките на организацията.

След като бъдат завършени техническите прегледи на комисиите на ОИСР, финално решение трябва да бъде взето единодушно от всички членки на групата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:47 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 2
serafima
преди 2 години
Влизането на България в ОИСР е добра и дори малко закъсняло. Повечето страни от ЕС, в това число от бившия соц блок, сега членки на ЕС са вече там - Полша, Унгария, Чехия, Словакия, Словения, Латвия, Естония . Това е наистина въпрос на престиж, но и влизане в среда, която може само да съдейства (и изисква) провеждане на правилни реформи в страната ни и да дава пример. Да, ще плащаме вноска за членството си, която ще идва от нашите данъци.Какъв език можеше да намери Борисов с тях? Никакъв. Онези не ОТБИРАТ от хулиганските му цинични изказвания. Той пък дали знае, че има такава организация? Щом като не може да се краде от нея. В ОИСР се правят едни от най-добрите в света икономически изследвания, което също е много важно, за да се знае къде е държавата ни и да се учи от другите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още