IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

Как да задържим лекарите и медицинските сестри в България?

Наредбата за специализациите все още не е достатъчно добре работеща, каза проф. Анелия Клисарова

17:14 | 07.04.22 г. 1
Как да задържим лекарите и медицинските сестри в България?

Младите медици трябва да започват специализация веднага след завършване, а не да се чака 2-3 до 4 години, а общините в малките населени места трябва да създават добри битови условия, за да ги привличат. Това каза проф. Анелия Клисарова, преподавател в Медицински университет - Варна, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.

Клисарова гостува в студиото по повод Световния ден на здравето - 7 април. 

На въпроса как да задържим лекарите и медицинските сестри, получили образование в България, за да не търсят професионална реализация извън страната, тя каза, че има достатъчно кандидат-студенти, но след това няма достатъчно кандидати за работа в болниците и доболничната помощ. „За да бъдат задържани в България, трябва тези специалисти да могат да започнат специализация веднага след като завършат, защото за специализация понякога се чака 2-3 до 4 години“, посочи гостът.

По думите на Клисарова наредбата за специализация, която сега функционира, е по-добра от предишната, но все още не е достатъчно добре работеща, за да се "разреши на хората от по-малките градове да могат да специализират. Това ще ги привлече към нашите болници и ДКЦ", подчерта професорът.

„Втората важна крачка е да има възможности за кариерно развитие. Ако специалистите не виждат перспективи за развитие, те няма да остават в България. Не по-малко важни са и условията на труд - всеки иска модерна апаратура, добри условия за работа. Това е важно, както за пациентите, така и за лекарите, медицинските сестри и дори за санитарите“, каза още Клисарова.  

"Това, което е абсолютно необходимо, за да се направи реформата в здравеопазването, е дигитализацията. Говорим за електронно здравеопазване отдавна, защото целият пакет от изследвания е изключително важен - проследяването на пациента, особено за хронично болните, е ключово за всеки следващ лекар или специалист".

Достъпът до специалисти в България е добър, изтъкна проф. Клисарова. "Може да се подобри и още, но има страни, в които може да чакаш и месец за консултация със специалист. При нас това не е така и тази функция много добре я изпълняват ДКЦ-тата, доболничната помощ".

Това, което се нуждае от доосъвършенстване в България, е спешната помощ, защото човек не се разболява в работното време на личния лекар или специалиста, отбеляза Клисарова.

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:50 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 0
Gocho
преди 2 години
Как като им дръпнете по един бой или официално разрешите на пациентите да правят това ,а не като сега тихомълком да го одобрявате Що за въпрос ,как да ги задържали ,ами то от като финикийците са измислили парите ,решението е много лесно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още