IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Правосъдният министър: Трябва да бъде проведено разследване след изказването на Божков

ВСС ще направи всичко възможно да не гледа част от обстоятелствата за предсрочното отстраняване на Гешев, смята Надежда Йорданова

10:50 | 25.03.22 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Задължително трябва да бъде проведено разследване след изказването на Васил Божков от вчера, като бъдат изяснени всички факти обективно и по реда, предвиден по закона. За да стигне едно дело до съд и да има присъда, е важно да се спази процесуалният ред. Това каза по БНТ правосъдният министър Надежда Йорданова.

Вчера Божков отново повтори твърденията си, че е плащал на бившите управляващи Бойко Борисов, Владислав Горанов и пиара Севделина Арнаудова, за да бъде оставен бизнесът му на спокойствие.

Министърът на правосъдието уточни, че България няма договор за правна помощ с ОАЕ, но международният правен ред има и други способи за правно взаимодействие и извършване на правни действия на територията на съответната страна. Механизмът се нарича "при условията на взаимност". Спрямо България и ОАЕ такива действия са предприемани, стъпките са ясни и Министерството на правосъдието неведнъж е съдействало на прокуратурата, каза тя. 

Това, което трябва да се направи, е органът на съдебната власт да отправи искане до Министерство на правосъдието с конкретика какво действие искаме да бъде извършено на територията на ОАЕ. След това министърът на правосъдието излага това спрямо колегите от ОАЕ и моли да се извършат определени действия "при условията на взаимност", например да се разпита определено лице.

Разпитът може да стане като на място пътува български гражданин или съответните власти съдействат. "Процедурите са ясни. В тях Министерство на правосъдието съдейства, но искането за разпит трябва да дойде от орган на съдебната власт. Това решение зависи от прокуратурата, а когато стигне обвинението до съда - от съда", каза Йорданова.

По думите ѝ само МВР и прокуратурата мога да снемат червената бюлетина за издирване от Интерпол на Божков, Министерство на правосъдието няма правомощия в тази посока. 

Тя уточни още, че лице с повдигнати обвинения може да бъде разпитано чрез видеоконфеерентна връзка според НПК. Има единствена пречка - ако това не пречи на разкриване на обективната истина. "Ако се използва този способ, трябва да бъде обяснено дали ще попречи за разкриване на обективната истина, или не", каза правосъдният министър.

Междувременно днес от държавното обвинение съобщиха, че Софийската градска прокуратура ще поиска от Върховната касационна прокуратура да се изпрати молба за правна помощ до Обединените арабски емирства за разпит чрез видеоконферентна връзка на Васил Божков. Той ще бъде разпитван в качеството му на свидетел. 

От държавното обвинение допълват, че в хода на разследването предстоят разпити и на други свидетели. Работата по делото продължава чрез извършването на активни процесуални действия.

Министърът на правосъдието Надежда Йорданова очаква на 4 април пленумът на ВСС да се произнесе по допустимостта на направеното предложение за предсрочно освобождаване на главния прокурор Иван Гешев, да каже дали продължава да гледа обстоятелствата по същество. Тя обаче смята, че Пленумът на ВСС ще направи всичко възможно да се намери оправдание да не гледа част от основните обстоятелства, посочени в предложението, под претекста, че става въпрос за действия и бездействия, извършени преди началото на мандата на главния прокурор.

"Това за мен е неприемливо от правна страна. В Министерство на правосъдието обсъждаме с какви средства да реагираме. Нека видим и ще се прецени дали да се предприемат действия пред български съд", каза Надежда Йорданова.

По Плана за възстановяване на устойчивост една от мерките, които трябва да предприеме България, е да регламентира ефективен механизъм за разследване и търсене на отговорност на главния прокурор. Работи се по конкретни разпоредби, уточни тя.

Предложението е, когато има съмнение за престъпления на главния прокурор, да бъде избран, чрез случаен подбор, магистрат на висока позиция, който да ръководи разследването със съответните гаранции, че неговото кариерно развитие няма да зависи от главния прокурор. Съответно главният прокурор временно да може да бъде отстранен от длъжност, докато тече разследването.

Йорданова заяви, че не би нарекла отношенията с прокуратурата нито война, нито нападения.

По думите ѝ събитията от миналата седмица с арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова е станало ясно, че е необходима реформа в прокуратурата, така че да се гарантира, че всеки един случай ще бъде разследван обективно, всестранно и бързо.

"Не може да се допуска двоен стандарт при определени казуси. Някои случаи 2, 3, дори 6 години да не бъдат разследвани по адекватен начин, а други да бъдат разследвани в рамките на 7-10 дни. Големият проблем е бавното разследване или неразследването въобще", каза Йорданова.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:26 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 0
Toranaga
преди 2 години
Еййй откри топлата вода !!!Наистина са вързани ръцете, докато каскета е гл. прокурор - но ПП дойде с програма, да го махне и разследва Бойко, Пеевски и Доган. До днес освен обещания за светло бъдеще - нищо не е постигнато. Все пак търпението си има граници . .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още