IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

До 21 април е публичното обсъждане на Механизма за възстановяване и устойчивост

Ще се гарантират и спазват принципите за добро финансово управление на публичните инвестиции, пише в предложението на правителството

18:44 | 21.03.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

До 21 април ще се обсъжда проектът на Министерския съвет за постановление за определяне на правилата за възлагане на дейности по инвестиции от крайни получатели на средства от Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ). Това стана ясно от публикация на Портала за обществени консултации към правителството.

МВУ е инструмент, който цели да осигури ефективна и значителна финансова подкрепа за ускоряване на прилагането на устойчиви реформи и свързаните с тях публични инвестиции в държавите членки на ЕС, посочва вицепремиерът по еврофондовете и министър на финансите Асен Василев, вносител на проекта.

Ключово условие за изпълнение на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и изплащането на средствата по Механизма от Европейската комисия е защитата на финансовите интереси на ЕС и предприемането на мерки от държавите членки, които гарантират предотвратяването, разкриването и коригирането на измами, корупция и конфликти на интереси.

„За да се регламентира редът за сключване на договори за изпълнение на дейности от крайни получатели, както и да се намали рискът от измами, корупция и конфликт на интереси при разходване на средства от Механизма, трябва да се създадат и одобрят правила за възлагане на дейности по инвестиции от крайни получатели, които не са възложители по Закона за обществените поръчки“, посочва вицепремиерът.

Това е подход, приложим по оперативните програми, финансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове, в резултат на което е натрупан значителен опит както от органите, участващи в управлението и контрола на тези програми, така и от изпълнителите на проекти.

„Този подход е разпознаваем и приложим от участниците в икономическия живот на страната, което ще намали стреса в системата от въвеждането и прилагането на нови правила“, допълва Василев.

Правителството предлага срока за кандидатстване с проектни предложения да не е по-кратък от 60 дни, а за инфраструктурни проекти – от 90 дни.

Той може да се удължава след откриване на процедура чрез подбор, когато в срок до три дни преди изтичането на срока няма постъпили предложения или всички постъпили предложения са оттеглени. Това е валидно и когато общият размер на заявените средства за финансиране по подадените в рамките на срока предложения е по-малък от бюджета на процедурата.

След изтичането на крайния срок за подаване на предложения ръководителят на структурата за наблюдение и докладване назначава със заповед комисия, която да извърши оценяване и класиране на предложенията по процедурата.

Комисията се назначава в 7-дневен срок от изтичането на крайния срок за подаване на предложения.

В аргументите за създаване на Механизма за възстановяване и устойчивост се посочва, че към настоящия момент липсва нормативна регламентация, която да определя правила на национално равнище за предоставяне на средства на крайни получатели от Механизма за възстановяване и устойчивост. Мерките, които трябва да се предприемат, са именно създаване на такава национална регулация на обществените отношения, при която ще се гарантира спазването на принципа за добро финансово управление.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:25 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още