IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Превозвачи: Цената на билета за градски транспорт в страната ще се изравни до 1,50 лева

До 1 април ще има увеличение на междуселищните превози средно с около 30%, съобщи Магдалена Милтенова, председател на Конфедерацията на автобусните превозвачи

14:19 | 11.03.22 г.
<p>
	<em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Снимка: БГНЕС

Най-вероятно във времето цената на билета за градски транспорт в страната ще бъде изравнена навсякъде до 1,50 лева. Дотогава стойността на билета в отделните градове ще бъде средно между 1,20 лв. и 1,50 лв. и ще се определя в зависимост от цената, с която са участвали превозвачите в обществените поръчки. Това прогнозира в интервю за БТА Магдалена Милтенова, председател на Конфедерацията на автобусните превозвачи (КАП). За пример тя даде Благоевград, където цената на обществената поръчка е била 0,80 лева, но в момента градският билет е поскъпнал с 50% и струва 1,20 лева.

"Секторът все още не може да се възстанови от пандемията, ситуацията допълнително е утежнена от високите цени на горивата. Цената на градските превози, която е фиксирана още 2015-2017 г., не е променяна повече от 5-7 години на отделните места", аргументира поскъпването Милтенова. Тя допълни, че в момента цената на метановото гориво е с 200% по-висока спрямо 2019 г., а на дизеловото гориво вече е около 3 лева, но се очаква скоро да надхвърли тази стойност.

Председателят на Конфедерацията на автобусните превозвачи посочи, че са поскъпнали и консумативите като гуми, смазочни материали, резервни части, поддръжка, както и застраховките.

Милтенова напомни, че от 1 април предстои увеличение на минималната работна заплата, след което ще се завишат и осигурителните вноски. Според нея като цяло инфлацията се отразява много негативно на сектора и единственият вариант в момента е увеличение на цените на билетите, след като в бюджета не са предвидени средства за подпомагане на автобусния бранш. По градските автобусни линии и високопланинските маршрути са предвидени субсидии, но те са разчетени на база 2021 г. и вече няма да са достатъчни.

„На национално ниво средно около 30% ще бъде увеличението на междуселищните превози", прогнозира Милтенова и обясни, че то ще се определи от цените, на които досега е извършван превозът, както и от стойността, при която превозвачите са кандидатствали и участвали в обществените поръчки.

По думите ѝ превозвачите, освен увеличение на цената, търсят и социална справедливост.

Според председателя на КАП, ако се базира на пазарната цена, градският билет трябва да бъде 3 лева. „Това обаче е неприемливо и недопустимо да се случи, защото съотнесено към трудовите възнаграждения и пенсиите на хората, подобна цена е непосилна за българския потребител и услугата няма да бъде ползвана, смята тя. – Опитваме се да балансираме увеличението да не се отрази толкова шоково на хората, затова по междуселищните линии ще бъде от 0,50 лв. до 1 лев.“

По републиканска транспортна схема съответно завишението ще бъде малко по-голямо. Например пътуването Благоевград - София ще се оскъпи с 20%, което е около 2 лева и билетът ще стане 12 лева. По направлението Перник - София също ще се пътува с 20% по-скъп билет, като ръстът ще е от 3 лева на 3,60 лева.

„В момента поетапно се увеличават цените след  разговори между съответните превозвачи и общината възложител, уточни Милтенова. – В Перник увеличението ще влезе от 15 март, но вече са вдигнати цените в Благоевград, Стара Загора, Момчилград, Севлиево, вероятно до 1 април ще бъдат увеличени навсякъде.“

Председателят на КАП предупреди, че „браншът продължава да се свива“ и въпреки увеличението на цената на билета много населени места ще останат без транспорт.

Според Милтенова дори с това увеличение загубите не могат да се компенсират. Тя разкри, че само в Плевен превозвачите по девет автобусни линии са подали уведомление в общината, че от 1 април ще преустановят превозите. Следващата седмица предстои превозвачите от Русе да уведомят общината кои са линиите, които ще преустановят да изпълняват поради липса на пътници

„Баланс може да се получи единствено с намеса на държавата“, категорична е Магдалена Милтенова.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:40 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още