„Нашата част от БВП нараства всяка година все повече. През последните две години расте особено повече, защото софтуерният бранш премина през поредната криза, свързана с пандемията“, заяви той, но уточни, че на практика Covid не е „ударил“ компаниите.
Той поясни, че първите три месеца на 2020 г. са били неясни и въпреки това ръстът е бил около 15%, но през 2021 г. той е над 20%, колкото се очаква и за тази година.
„Имаме специална кампания и между 13 и 15% от назначените в софтуерната индустрия на България през последните две години са хора, които се върнаха от чужбина. Ние сме един от браншовете, в които повече хора, българи, работещи в чужбина, се върнаха да работят в България, отколкото заминаха", разкри той.
Брашнаров потвърди, че няма сериозна световна софтуерна индустрия, като визира Германия, САЩ и Великобритания, която да ползва само местни таланти. „Ние трябва да имаме самочувствието, че сме достатъчно добре изградени, с достатъчно добри условия и да започнем да привличаме чужди висококвалифицирани специалисти", е мнението на председателя на Консултативния съвет на БАСКОМ.
Брашнаров посочи, че голяма част от останалия бизнес е разбрала, че конкурентоспособността е в пряка зависимост от дигитализацията. "Светът стана много бърз и се промени потреблението на софтуер. Ние излязохме от екраните на класическите компютри. В момента софтуер се потребява в 70% от случаите не през компютър, а през мобилен телефон, през колата, през хладилника. Той започва да става неотменима част от живота, и за добро, и за лошо", коментира експертът.
Брашнаров потвърди, че основният източник на таланти в софтуерния бизнес е българската образователна система, но съветва да се правят инвестиции, както и да се наблегне на преквалификацията на хора.
Какво е бъдещето на метавселената? Как се избира печеливша идея в стартъп общността, в която да инвестираш в ролята на бизнес ангел? Какъв ще бъде ръстът на заплатите в софтуерния сектор?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.