IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Райна Миткова: Регулациите за колекторските фирми не са по европейската директива

По-високото капиталово изискване към колекторите няма да изсветли пазарът, прогнозира председателят на Асоциацията за управление на вземанията в България

17:51 | 18.02.22 г.
Райна Миткова: Регулациите за колекторските фирми не са по европейската директива

„В тази директива са заложени определени критерии за компаниите, които могат да се занимават с тази дейност, по какъв начин да се комуникира с потребителя. Следователно има добри практики, които не виждаме законотворецът да е взел под внимание“, посочи тя.

Миткова е категорична, че директивата не е в обсега на законопроекта. „Има определени сходни моменти като това да има регистър на лицата, които се занимават със събиране на вземания, което е наистина добра практика, за да може потребителят да е наясно дали легитимно лице се обръща към него“, каза Миткова и потвърди, че в България в момента съществува регистър за компаниите, които изкупуват задължения, като те са регистрирани като финансови институции към БНБ.

За тези, които събират вземания, за момента обаче няма регулации и съществува вакуум в публичното пространство. Според Райна Миткова логичният ход е да се разшири съществуващият регистър и в него да бъдат вписани и компаниите, които събират вземания.

„За компаниите, които събират вземания, летвата за регистрация в момента е капитал от 50 хиляди лева. Сега се предлага 500 хиляди лева. Това капиталово изискване не би помогнало да се изсветли пазарът. Вдигането на тази летва може би ще принуди да изчезнат някои малки и средни играчи“, прогнозира председателят на Асоциацията за управление на вземанията в България.

Миткова обясни, че със законопроекта се забранява на отделни физически лица да събират задължения и определи това като „правилно“. „Редно е да има определени критерии кой може да изпълнява тази дейност, но тази висока летва ще убие малкия и средния бизнес, което няма да е в полза нито на потребителите, нито на кредиторите“, предупреди тя и потвърди, че проблеми на хората с „бързи заеми“ създават т. нар. лихвари.

Защо не се оскъпява дългът при извънсъдебното събиране, а расте неимоверно много при съдебно? Кои са причините да се увеличи задлъжнялостта на потребителите? Защо пазарът на вземания остана спокоен по време на пандемията? Колко средно дължи едно домакинство?

Целият разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Бизнес старт” вижте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:15 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още