IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

До 8 март парламентарните групи внасят предложенията си за нов управител на БНБ

Депутатите гласуваха почти единодушно процедурните правила за условията и реда за избор на гуверньор на централната банка

16:46 | 16.02.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: БНБ</em></p>

Снимка: БНБ

Парламентарните групи имат срок до 8 март да внасят предложенията си за нов управител на Българска народна банка (БНБ). Това е срокът, който бе определен днес с приемането от депутатите на процедурните правила за избор на гуверньор на централната банка.

Процедурата беше одобрена миналата седмица и в ресорната Комисия по бюджет и финанси. Според гласувания текст в 20-дневен срок от приемането на процедурните правила в пленарната зала парламентарните групи ще могат да внасят предложения за избора на гуверньор и подуправители на банковия регулатор.

Парламентът прие само с трима въздържали се от 148 народни представители правилата за избор на нов управител на централната банка. До 8 март парламентарните групи може да внасят в писмена форма чрез председателя на парламента своите предложения до Комисията по бюджет и финанси.

Изисквания към кандидата за гуверньор

Румен Гечев от БСП представи правилата, според които предложенията за гуверньор на централната банка трябва да са придружени от писмени мотиви, в които има информация за добрата професионална репутация на кандидата.

Сред документите, които се прилагат, трябва да има писмено съгласие на кандидата, документи, с които се удостоверява професионализма в областта на икономиката, финансите и банковото дело, сертификати за придобити квалификации и препоръки за заемани длъжности.

Публичните данни за кандидата трябва да са качени не по-късно от седем дни преди изслушването на специализирания тематичен сайт на парламента. Юридически лица с нестопанска цел, регистрирани за осъществяване на общественополезна дейност, и професионални организации могат да задават въпроси и да предоставят становища за кандидатите не по-късно от три дни преди изслушването им.

Писмени въпроси могат да задават и журналисти с имейл до бюджетната комисия. Кандидатите могат да се запознаят с въпросите и становищата не по-късно от 24 часа от задаването им.

Кандидатите ще се проверяват за принадлежност към бившите служби на Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската армия.

Правилата включват изслушването на кандидатите пред бюджетната комисия да се излъчва в реално време чрез интернет страницата на Народното събрание. То ще се прави по азбучен ред от първите имена на кандидатите в рамките на две минути. 20 минути са определени за представяне на концепцията на кандидата за дейността на БНБ.

Кандидатът трябва да отговори в рамките на десет минути при зададени въпроси от депутати от парламентарната бюджетна комисия, когато тя поиска разяснения по допълнителни въпроси.

Народното събрание ще избира управител на БНБ в заседание в пленарна зала, излъчвано в реално време в интернет.

За управител на БНБ ще бъде посочен този кандидат, който получи повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. Ако няколко кандидати са получили повече от половината гласове на присъстващите депутати, избран е кандидатът, получил най-много гласове "за". Когато никой от кандидатите не получи необходимите гласове, се провежда повторно гласуване, в което участват двамата кандидати, получили най-много гласове "за". Ако и при него никой от кандидатите не получи необходимите гласове, парламентът ще започне нова процедура за избор.

Без дебати

Правилата за избор на нов управител на БНБ Народното събрание приема след изтичане на редовния мандат на Димитър Радев на 15 юли 2021 година.

Депутатите не разискваха реда на избора в проекта на парламентарната бюджетна комисия, като коментар направи единствено депутатът от ДПС Петър Чобанов.

Според него централната банка трябва да е стожер на финансовата стабилност „Тя е важен партньор, равнопоставен на правителството при разговори и преговори с Европейската комисия, МВФ, рейтингови агенции, международни финансови пазари, когато се емитира дълг, посочи от парламентарната трибуна депутатът. – Тя има важна роля в преговорите за приемането на еврото като официална валута на България.“

Петър Чобанов посочи, че БНБ дава независима прогноза за развитието на икономиката, а последните прогнози на ЕК са много по-близо до тези на централна банка, отколкото на правителството. „Когато се налага, тя е и коректив като институция, за да предупреди за некоректна фискална политика“, коментира той.

Чобанов напомни, че в Закона за БНБ изискванията са лаконични, съдържателни и изискващи, затова членовете на БНБ трябва да имат високи нравствени качества, да са изтъкнати професионалисти в икономиката и банковото дело.

Депутатът се надява управителят на БНБ да бъде избран с широк консенсус, за да не бъде централната банка част от политическите скандали и разправии.

Имена от публичното пространство 

Мандатът на сегашния управител Димитър Радев изтече на 15 юли миналата година. Вакантни са още два поста, тъй като мандатите на подуправителя, ръководител на управление "Банково" Нина Стоянова, изтече на 29 юли, а на подуправителя, ръководител на управление "Емисионно", Калин Христов – на 24 октомври.

Преди дни премиерът Кирил Петков обяви, че всяка от четирите партии в коалицията („Продължаваме промяната“, БСП, „Има такъв народ“ (ИТН) и „Демократична България“) ще предложи свой кандидат и едва тогава ще се вземе решение кои кандидатури да се обсъдят.

Управителят и подуправителите на БНБ се избират от парламента, а другите трима членове на управителния съвет на централната банка се назначават от президента на страната. Мандатът на членовете на управителния съвет е шест години. По закон новият управител на централната банка трябва да внесе предложения за наследници на двамата подуправители с изтекли мандати.

В публичното пространство се завъртяха няколко имена за овакантения пост за гуверньор на БНБ. В интервю за bTV на 14 февруари премиерът Кирил Петков обяви, че икономистът Илиян Михов действително е сред обсъжданите номинации от страна на ПП. „Има малко университети в света, които са на такова високо ниво като INSEAD. Ако сте професор в този университет, сте на много високо ниво, но ако сте декан, то сте счупили всички стъклени тавани на тази институция... Ако човек като Илиян Михов е на тази позиция, всички българи трябва да се гордеем, но не знам дали е възможно“, каза Петков.

През уикенда депутатът от ДПС Йордан Цонев също обяви, че Михов е едно от обсъжданите имена за управител на БНБ.

Сред другите възможни кандидати за ръководител на централната банка е брат му Валентин Михов, който е председател на надзорния съвет на Българската банка за развитие.

Назад във времето остана евентуалната номинация на бившия финансов министър Симеон Дянков.

В началото на тази седмица председателят на парламентарната Комисия по бюджет и финанси и депутат от „Има такъв народ“ Любомир Каримански потвърди, че именно той ще бъде номинацията на ИТН за управител на БНБ.

"Вчера чух от премиера, че всяка партия в коалицията ще даде своята номинация. Не мисля, че ще се получи сблъсък, дискусията ще е интелигентна и професионална. Освен академичен опит кандидатът трябва да има и познания за регулацията на банките в Европа", коментира той.

Сред финансовите среди се споменава и името на Цветан Манчев, бивш подуправител на БНБ, който сега е съветник в МВФ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:15 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още