Първите испански изтребители, които ще охраняват съвместно с български самолети въздушното ни пространство, ще пристигнат до края на седмицата в авиобаза Граф Игнатиево, съобщиха от Министерство на отбраната, като се позоваха на решение на Министерски съвет от 24 януари.
При изпълнение на съвместните задачи по охрана на въздушното пространство (Air Policing) българските дежурни изтребители ще се използват приоритетно, става ясно от съобщението. Мисията е в изпълнение на мерките по гарантиране на сигурността на страните-членки от Източния фланг на НАТО и ще се изпълнява по плановете и процедурите на Интегрираната система на Алианса за противовъздушна и противоракетна отбрана (NATINAMDS/).
За съвместното изпълнение на задачите Военновъздушните сили на Кралство Испания ще предислоцират в нашата страна 130 военнослужещи и 4 самолета Eurofighter EF-2000 Typhoon II. Те ще изпълняват задачи по усилена охрана на въздушното пространство съвместно с българските ВВС до 31 март 2022 г.
Испанските дежурни екипажи, съвместно с българските си колеги, ще изпълняват задачи по зона за дежурство във въздуха, прехват, визуално опознаване и съпровождане.
За операцията стана ясно още в средата на януари. Информацията за тези планове дойде от военните министерства на Испания и Нидерландия. Властите в Мадрид обявиха, че се ангажирали да изпратят в страната ни шест бойни самолета Eurofighter, които да бъдат базирани у нас. Те ще бъдат въоръжени с далекобойните ракети "въздух-въздух" от последно поколение Meteor, способни да поразяват цели на дистанция от 200 км. Сега стана ясно, че всъщност бройката на изтребителите ще е 4, а не 6. Испания вече изпрати свои фрегата и миночистач към Черно море в рамките на постоянните военноморски групи на НАТО. Пак през януари от военното министерство на Нидерландия обявиха, без да дават повече подробности, че ще препозиционират в България два броя ултрамодерни стелт изтребителя F-35A заедно с персонал за наземна поддръжка. От военното министерство на Нидерландия уточняват само, че самолетите ще изпълняват мисии за бързо реагиране при прихващането на неизвестни самолети в зоната за отговорност на НАТО.
От Министерство на отбраната в София уточняват още, че нашите военновъздушни сили ще продължат да изпълняват националните си ангажименти по носене на дежурство в Интегрираната система на НАТО за противовъздушна и противоракетна отбрана (NATINAMDS). Всяка една от страните ще поеме разходите за собствените сили и средства, участващи в дейностите по усилване на въздушната охрана.
Охраната на въздушното пространство на НАТО е мирновременна колективна отбранителна мисия. Нейното предназначение е да гарантира целостта и сигурността на въздушното пространство на съюзниците от Алианса, пише още в съобщението от военното ведомство.
„Участието на личен състав и техника от българските Военновъздушни сили в съвместните операции по Air Policing доказват способностите на бойната авиация на България да действа интегрирано със силите на съюзническите държави за гарантиране на въздушната сигурност на страните от Източния фланг на Алианса“, се казва в прессъобщението
Решения за гарантиране на сигурността на съюзниците в Източна Европа бяха взети от държавните и правителствени ръководители на страните-членки на срещата на най-високо равнище на НАТО в Уелс през 2014 г. и във Варшава през 2016 г. Едно от тези решения е усилването на мисията по охрана на въздушното пространство на страните-членки от Източния фланг със съюзнически сили на ротационен принцип. До тази година българските Военновъздушни сили са изпълнявали съвместно задачи по Air Policing през 2014 г. и 2016 г. със сили и средства от ВВС на САЩ и през 2017 г. - със сили и средства от ВВС на Италия.
преди 2 години е сега вече спокойно ше спя без гащщи ... : ))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар