Премиерът Кирил Петков отиде във Върховната касационна прокуратура на разпит със списък с 19 имена. Той беше призован да повтори пред разследващите имената, които е споменал по време на срещата си с главния прокурор Иван Гешев в петък, за които според министър-председателя се знае, че са извършили престъпления, но прокуратурата не ги разследва. Екипът му е събрал информация за хора, част от публичното пространство през последните години. На излизане от ВКП Петков обясни, че не приема разпита като натиск, а за излишен пиар.
„Това са изцяло имена, които знаете много добре. Добавили сме хора като Маджо – доста известно име. Както и други от този сорт – имаме Таки, Петьо Еврото. Това са само личности, които са отдавна в публичното пространство. Показвам на прокуратурата публичните данни”, уточни той.
Премиерът и началникът на кабинета му Лена Бориславова са призовани да дадат подробности за лица, които са в основата на икономическата и криминалната престъпност в страната и спрямо които не са предприети необходимите действия за търсене на наказателна отговорност от прокуратурата.
Според Петков е жалко, че прокуратурата има нужда изпълнителната власт да носи допълнителна информация и иска доказателства. „Тук съм да предам всичко, което е в моите ръце. Тези хора не са от днес или от вчера. В момента са 19 човека – крайният списък, който съм донесъл. Една прокуратура би трябвало сама да си напише домашното и да се сезира. Ако има нужда от помощ – тук съм“, заяви той.
В коментар за призоваването си Кирил Петков каза по-рано, че с удоволствие ще свидетелства, но и ще пита прокурорите за случаи като „Барселонагейт“, „Мата Хари“, „Осемте джуджета“, магистралите, Българската банка за развитие и други.
„Всичките тези въпроси са доста важни, защото те са общоизвестни. Аз лично не съм запознат до този момент за конкретни действия, които са резултирали в потенциални обвинения. Като искаме да имаме работещо правосъдие, ние всички е хубаво да бъдем информирани какви са действията, които прокуратурата взима по тези важни казуси“, настоява премиерът.
Той се надява, че списъкът с публикации за известни лица ще стане обект на проверки от прокуратурата. „ Всичките тези публикации е хубаво да не останат във въздуха, а да има реакция в рамките на закона, ако прокуратурата реши, че това е най-добре. Разбира се, те са независим орган. Това си е тяхно решение“, каза още премиерът.
По-рано днес казусът беше коментиран и от президента Радев. "Виждаме как миналото търси реванш. Това е форма на институционално изнудване. Надявам се лидерите на партиите в коалицията да застанат зад премиера", коментира Радев пред журналисти разпита днес във Върховната касационна прокуратура на Петков и Лена Бориславова. Според президента атаката срещу премиера е заради намеренията на управляващото мнозинство за сериозна реформа на прокуратурата.
В коментар на решението на Конституционния съд от вчера, че правосъдният министър може да иска оставката на главния прокурор, държавният глава посочи, че не очаква този състав на Висшия съдебен съвет да вземе "рационално решение".
преди 2 години Не виждам имената?.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Хубаво е с обвиненията да има и доказателства ако няма е само алабала. Виж обаче Кирчо срещу теб има доказателства , че нарушаваш основния закон :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар